3D baskıda G Code komutları – 3D yazıcınızın dilini öğrenin!

G kodu veya GCode. Bu terimi muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur veya 3D baskıya biraz aşina iseniz sözlükte okumuşsunuzdur. Bu yazıda size G kodunun ne olduğunu ve 3D baskıda ne için kullanıldığını anlatacağım. Ayrıca 3D baskıya başlamak istiyorsanız veya zaten başladıysanız hangi G kodu komutlarının sizin için önemli olduğunu da gösteriyorum.

G kodu: Nedir ve ne için kullanılır?

3D yazıcı .Stl, .obj vb. formatlardaki 3B modellerle fazla bir şey yapamaz, çünkü bunlarda geometrik şekil saklanır, ancak 3D Printer bu şekli nasıl işlemesi gerektiği saklanmaz. “Model 5 numaralı katmanda ne kadar hızlı basılmalı?” ve benzeri soruların 3D Printer için cevaplanması gerekiyor. Cevaplar G-kodunda, yani 3D yazıcının dilindedir. Sadece bir G kodu ile yazıcı ne yapacağını bilir.

Bu Slicer 3D modeli G koduna çevirir ve ayrıca makine ile ilgili verileri ekler. Bunlar tam olarak kullanılan 3D Printer için tanımlanmıştır. Bu, Creality CR-10 yazıcı gibi 3D yazıcı kitiniz için oluşturduğunuz G kodunun Ultimaker 2'ye sahip arkadaşınız için çalışmayacağı anlamına gelir.

Bunun için makineyle ilgili ayarların gözden geçirilmesi gerekecektir. Bunlar arasında örneğin baskı yatağının boyutu yer alır. Bu ayar yanlışsa, yazıcı sizin için baskı yatağının ortasından, arkadaşınız için ise belki de dışından başlayacaktır.

Bu nedenle, hatalı kodları anlayabilmek ve gerekirse iyileştirebilmek için G kodları hakkında temel bilgiye sahip olmak bir avantajdır. Bazı komutların G harfiyle, bazılarının ise M harfiyle başladığını unutmayın.

Sık kullanılan G kodu komutları ve anlamları

Aşağıda, ilgili G kodu komutunun ne anlama geldiğini, hangi kişiselleştirmelerin mümkün olduğunu ve böyle bir G kodu komutunun neye benzeyebileceğini göstereceğim.

G1-Doğrusal Hareket Komutu

G1 komutu, 3D Printer çoğu zaman yaptığı şeydir. Bu yüzden ona daha yakından bakmak hiç de fena olmaz. G1 yazıcınıza bir sonraki noktaya düz bir çizgide gitmesini söyler. Bu komutu bir veya daha fazla ekseni kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

Not: Ekstrüder diğer eksenler gibi kontrol edilir. Bu, malzeme akışını (ekstrüzyon) ve filamentin geri çekilmesini kontrol etmenizi sağlar.

Değerler:
X, Y ve Z'yi belirtirseniz, yazıcıya hangi noktalara taşınacağını söyleyebilirsiniz. Ancak , bu komutların konumlandırma türüne (mutlak/göreli) göre yürütüldüğünü ve dolayısıyla ya tam koordinata ya da geçerli noktaya olan mesafeye hareket ettiğini unutmayın .

Bir E komutu eklerseniz, 3D Printer yol boyunca ekstrüzyon yapıp yapmayacağını ve yapacaksa ne kadar yapacağını belirtebilirsiniz. Ekstrüzyon uzunluğunun besleyici tarafından nozüle itilen malzemeyi ifade ettiğini unutmayın. Yani yazıcınıza 10 mm ekstrüzyon yapmasını söylerseniz, nozülden çıkan uzunluk da 10 mm değil, çok daha uzundur. Bunun nedeni, filamentin 1,75 mm veya 2,85 mm çapında olması ve nozülün genellikle sadece 0,4 mm olmasıdır. Bu nedenle, Slicer gelen E-değerleri yazıcının köprü kurması gereken mesafeden daha küçüktür.

F komutu yazıcınıza ilgili hareketi hangi hızda gerçekleştirmesi gerektiğini söyler. Slicer mm/s seçmiş olsanız bile bu hız her zaman mm/dak olarak verilir. Bu nedenle, dönüştürülen değerler G kodunda yer alırsa şaşırmayın.

Birçok 3D Printer sadece gerçekten hareket ettirilecek eksenlerin değerlerine ihtiyaç duyar. Yalnızca X ekseninin hareket etmesini istiyorsanız, hız için X ve bir F değeri ekleyin.

Örnekler:

G1 Kod örneğiAçıklama
G1 X0 Y0 F2400Isıtma yatağı üzerinde X=0, Y=0 noktasına 2400 mm/dak hızla hareket edin
G1 Z10 F1200Z eksenini 1200 mm/dak hızla Z=10mm değerine getirin
G1 X30 E10 F1800Isıtma yatağı üzerinde 1800 mm/dak hızla X=30 mm noktasına hareket ederken 10 mm filamenti nozüle bastırın.

G4-Belirli bir süre için yazdırmayı duraklat

G4 komutu ile yazıcınızı belirli bir süre için duraklatma olanağına sahipsiniz.

Değerler:

P000– Yazıcı milisaniye cinsinden belirli bir süre bekler

S000– Yazıcı saniye cinsinden belirli bir süre bekler (Bu komut yalnızca Repetier, Marlin, RepRap Firmware ve Smoothieware için geçerlidir).

Örnekler:

G4 Kod örneğiAçıklama
G1 P500500 milisaniye bekleyin ve bu süre boyunca hiçbir şey yapmayın – Bu süre boyunca ısı yatağı sıcaklığı vb. gibi tüm yazıcı parametreleri korunur, böylece baskınızı bozma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

G21-Milimetre cinsinden birimlerin değiştirilmesi

Aslında, neredeyse tüm 3D yazıcılar varsayılan olarak aşağıdaki birime ayarlandığından, bu komutu kullanmak zorunda kalmanız çok sık olmamalıdır [mm] iş. Ancak, yazıcınızın inç olarak ayarlandığını düşünüyorsanız bu kodu aklınızda tutmanızın zararı olmaz.

Değerler:

Hiçbiri

Örnek:

G21

G28-Hedeflemeyi yapar

Bu komut 3D Printer homing denilen işlemi gerçekleştirmesini sağlar. Homing sırasında yazıcı kafası, tüm eksenler (X, Y ve Z) için son duraklara yaklaştığında ulaştığı “sıfır noktasına” geri döner. Bu önemli bir işlemdir çünkü yazıcı kafası her baskı için aynı başlangıç noktasına sahiptir. G-kodundaki yollar bu başlangıç noktasından itibaren belirlenir. Belirli bir noktaya yapılan bu referans olmadan, 3D baskı makul bir şekilde yapılamazdı. Bir baskının sonunda, bu komut da sıklıkla çalıştırılır. Bu, 3D baskılı modellerin indirilmesini kolaylaştırır.

Değerler:
Herhangi bir değer belirtilmezse, yazıcınız her üç eksenin de son duraklarına hareket edecektir. Ancak, sadece X, Y veya Z harflerini ekleyerek hangi eksenlere yaklaşması gerektiğini kendiniz de belirleyebilirsiniz.

Örnekler:

G20 Kod ÖrneğiAçıklama
G28Tüm eksenler için homing (X, Y ve Z)
G28 X YX ve Y eksenleri için hedefleme
G28 ZYalnızca Z ekseni için hedef arama

G90 ve G91-Pozisyonlama modunun ayarlanması (Pozisyonlama Modu)

Yazıcınız konumlandırmayı mutlak ya da göreceli olarak gerçekleştirebilir:

  • Mutlak konumlandırma: Bu, 3D Printer hareket etmesi gereken X, Y veya Z için tam koordinatları verdiğiniz yerdir. Bunu yapmak için G90 komutunukullanın.
  • Göreceli Konumlandırma: Bu, 3D Printer(X,Y,Z) yönünde mevcut konumundan (X, Y,Z ) ne kadar uzağa hareket etmesi gerektiğini söyler. Bu, G91 komutuile çalışır.

Mutlak konumlandırmayı muhtemelen G kodlarınızda daha sık bulacaksınız, çünkü Slicer üç eksenin tam koordinatlarını zaten biliyor ve mutlak konumu belirlemek için bunları kullanıyor.

Değerler:
Yok.

Örnekler:

G90 kod örneğiAçıklama
G90Üç eksenin tümü için mutlak konumlandırma kullanın
G1 X10 F3600Isıtma yatağı üzerinde 3600 mm/dak hızla X=10mm noktasına hareket edin (F3600)
G1 X20 F3600Isıtma yatağı üzerinde 3600 mm/dak hızla X=20mm noktasına kadar hareket edin

G91 Kod örneğiAçıklama
G91Üç eksenin tümü için göreli konumlandırma kullanın
G1 X10 F3600Isıtma yatağı üzerindeki mevcut konumdan 3600 mm/dak hızla 10 mm sağa hareket edin
G1 X10 F3600Isıtma yatağı üzerindeki mevcut konumdan 3600 mm/dak hızla 10 mm daha sağa doğru hareket edin

G92-Geçerli konumun sabitlenmesi (Geçerli Konum)

Eksenlerinizin geçerli konumunu tanımlamak istiyorsanız bu komutu kullanın. Bu şekilde belirli eksenlerdeki ofsetleri telafi edebilirsiniz. Bu befel genellikle filamentin konumunu belirlemek için ekstrüderle, yani E-“ekseni” ile birlikte kullanılır. Geçerli filament konumunu geçersiz kılmak için bunu kullanabilirsiniz ve ekstrüderle ilgili diğer tüm komutlar bu konumu referans noktası olarak kullanacaktır.

Değerler:
G92 komutu ile üzerine yazmak istediğiniz eksen için mutlak koordinatı belirleyin. Bu X, Y, Z ve ayrıca E için çalışır. Bir ekseni atlarsanız, değerinin üzerine geçerli konum yazılmaz.

Örnekler:

G92 Kod örneğiAçıklama
G92 E0Geçerli filament konumunu ekstrüderde E=0 olarak ayarlayın.
G1 E10 F800Filamenti 10 mm uzunluğunda ekstrüde edin

Ekstrüder sıcaklık ayarı için M104 ve M109 komutları

Bu iki G kodu komutu ekstrüderin sıcaklık ayarını yapmak için kullanılır.

  • M104: Bu komut ekstrüderi ısıtmaya başlar ve diğer komutların doğrudan yürütülmesini sağlar.
  • M109: Bu komut, ekstrüderin istenen sıcaklığına ulaşılana kadar beklenmesine neden olur. Ancak bundan sonra başka komutlar çalıştırılabilir.

Muhtemelen M109 G kodu komutunu daha sık göreceksiniz, çünkü aksi takdirde baskı istenen sıcaklığa ulaşılmadan başlayabilir.

Her 3D Printer G kodları böyle mi?

Çoğu zaman M104 ve M109 kullanılırken, diğer komutların kullanıldığı durumlar da vardır. Bu, örneğin yazıcı .gcode dosyaları yerine .x3g kodlarını okuduğunda meydana gelir. Bu durumda M109 komutu yerine M133 kullanılır. Bazı 3D Printer (Flashforge Dreamer, Dremel veya benzeri) M6 komutunu kullanır. Bu, kullanılan ürün yazılımına bağlıdır.

Değerler:

  • S-değeri ile ekstrüderin sıcaklığını santigrat derece olarak ayarlayabilirsiniz (S190= 190 santigrat derece).
  • T-değerini kullanmak, 3D Printer birkaç ekstrüder varsa ve belirli bir tanesini istenen sıcaklığa getirmek istiyorsanız en iyisidir. Normalde T0 sağ ekstrüderi, T1 ise sol ekstrüderi tanımlar.

Örnekler:

M104 Kod örneğiAçıklama
M104 S190 T0T0'ı 190 santigrat dereceye kadar ısıtmaya başlayın.
G28 X0X ekseni için homing işlemini ekstrüder hala ısınırken gerçekleştirin.
M109 S190 T0Diğer komutları uygulayabilmek için T0'ın 190 santigrat derece sıcaklığa ulaşmasını bekleyin.

M106 Fan Hızı Kontrolü (Fan Hızını Ayarlama)

M106 komutu, 3D Printerbileşen fanının hızını ayarlamanıza olanak tanır. Yazıcınızda ekstrüderi soğutan bir fan da olabileceğini lütfen unutmayın. Bu yüzden öncelikle doğru fanı kontrol edip etmediğinizi kontrol etmelisiniz. Henüz bir bileşen fanı takmamış olmanız da mümkündür.

Değerler:
Burada S-değeri fanın hızını belirler, burada 0=kapalı ve 255=%100 hızdır.

Örnekler:

M106 Kod örneğiAçıklama
M106 S255Fan hızını %100'e ayarlayın.
M106 S127Fan hızını yaklaşık %50'ye ayarlayın. (255/2=127,5)
M106 S0Fanı tamamen kapatın.

Isıtma Yatağının Sıcaklığını Ayarlamak için M140 ve M190-G Kod Komutları (Yatak Isıtma Komutları)

M140 ve M190 komutları ile ısıtma yatağının sıcaklık ayarını yukarıda açıklanan M104 ve M109 komutları ile aynı şekilde belirlersiniz.

  • M140: Bu komut ısıtma yatağını ısıtmaya başlar ve diğer komutların doğrudan yürütülmesine izin verir.
  • M190: Bu komut, sistemin ısıtma yatağında istenen sıcaklığa ulaşılana kadar beklemesine neden olur. Ancak bundan sonra başka komutlar çalıştırılabilir.

Isıtma yatağının ısınmasının biraz zaman alabileceğini unutmayın. 3D Printer baskı sırasında (M190 için) yeniden başlayana kadar aniden duraklarsa şaşırmayın.

Genellikle M140 komutu G kodunun baĢına yerleĢtirilir, böylece homing vb. gibi diğer komutlar yerine getirilebilir. Ancak baskı başlamadan önce, ilk katman için sabit bir sıcaklık sağlamak üzere bir M190 komutu kurulmalıdır.

Bu her 3D yazıcı için geçerli mi?

M104 ve M109 komutlarında olduğu gibi, bu da kullanılan ürün yazılımına bağlıdır. 3D Printer .x3g dosyalarını okuyorsa, M190 yerine M134 kullanılır ve Flashforge Dreamer, Dremel veya benzeri yazıcılar için M7 kullanılır.

Değerler:

S-değeri ile ısıtma yatağının sıcaklığını santigrat derece cinsinden ayarlayabilirsiniz (S30= 30 santigrat derece). Çoğu 3D Printer yalnızca bir ısıtma yatağı olduğundan, başka bir ayarlama vb. gerekmez.

Örnekler:

M140 / M190 kod örneğiAçıklama
M140 S50Isıtma yatağını 50 santigrat dereceye kadar ısıtmaya başlayın.
G28Tüm akslar için homing işlemini gerçekleştirin ve aynı zamanda ısıtma yatağını 50 santigrat dereceye ısıtın.
M190 S50Isıtma yatağının diğer komutları yerine getirebilmesi için 50 santigrat derece sıcaklığa ulaşılmasını bekleyin.

3D yazıcınız için daha fazla GCode komutu aşağıda verilmiştir.

3D baskıda G-Code: SSS

İşte sıkça sorulan bazı sorular.

Elbette bunun en kolay yolu bir Slicer kullanmaktır. Bu, bir 3D modeli (.stl/.obj…) makine tarafından okunabilir dile dönüştürür. Tüm Slicer Gcode oluşturabilir. Slicermevcut profillerinde yazıcınızı seçtiğinizden veya manuel olarak oluşturduğunuzdan ve örneğin baskı yataklarının boyutunu, sıcak uç sayısını vb. belirttiğinizden emin olmanız yeterlidir.

Hayır, AutoCad aracılığıyla Gcode'lar oluşturabilirsiniz, ancak bunlar öncelikle 3D baskı için tasarlanmamıştır. Bunun için Slicer kullanın.

Normalde kullanılan bellek kartlarını veya USB bellekleri uygun G kodlarıyla doldurabilir ve yazıcıyı başlatabilirsiniz. Bununla birlikte, baskı verilerini bazı 3D PrinterWiFi aracılığıyla da gönderebilirsiniz – giderek artan bir şekilde yerleşik çözümler aracılığıyla da. Bunun için Wifi modülü üzerinden fonksiyonları etkinleştirmeleri gerekir. Ancak 3D Printer Octo Print ve Raspberry ile bağlamak da mümkündür.

Similar Posts