Ev için en iyi lazer kesiciler

Kesme, işaretleme, kazıma – lazer kesicilerin uygulama alanları çok yönlüdür. Uzun bir süre boyunca, ürünlerin faydaları çoğunlukla endüstri ile sınırlıydı, ancak daha esnek uygulama seçenekleri ve daha düşük fiyatlar sayesinde bu durum önemli ölçüde değişti. Bu alanda yeni olanlar çeşitli farklı cihazlar arasından seçim yapabilirler. Aşağıda, satın alırken tam olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve şu anda sahada kullanım için en iyi lazer kesicilerin hangileri olduğunu göstereceğiz.

Kısaca en önemli gerçekler

 • Lazer kesiciler veya lazer kazıyıcılar çeşitli şekillerde kullanılır ve evlerde de giderek daha sık kullanılmaktadır.
 • Cihazlarla kesebilir, kazıyabilir veya işaretleyebilirsiniz
 • Çoğu hobi makinesi deri, plastik veya ahşap gibi malzemeleri sorunsuz bir şekilde lazerlemek için kullanılabilir.
 • Metallere de lazer yapmak istiyorsanız, bu amaç için özel cihazlar kullanmanız gerekir.
 • Ev için uygun lazer kesiciler artık tüm fiyat aralıkları için mevcuttur.

Ev için en iyi lazer kesiciler 2023

Günümüzde, bir lazer kesici satın alırken farklı cihazlar arasından seçim yapabilirsiniz. Sorun: Her bir lazerin avantaj ve dezavantajlarının nerede yattığı her zaman hemen belli olmuyor. Örneğin, daha yüksek çıktıya sahip birimler daha düşük çıktıya sahip birimlerden daha ucuz olabilir. Sizin için piyasayı yakından inceledik ve aşağıda ev kullanımı için en iyi lazer kesicileri listeledik.

YerİsimÜretici firmaKesme yüzeyi mm x mmLazer tipiGüç (Watt)Özel özellikleryaklaşık fiyatDükkana*
1Lazer Ustası 3Ortur400 x 400Diyot10WDaha fazla güvenlik için çocuk kilidi, acil durdurma, entegre WiFi650Tıklayın
2S30 PRO MAX 20WSCULPFUN410 x 400Diyot20WAhşap, paslanmaz çelik, seramik ve koyu renkli taşlarla uyumlu, Windows ve Mac desteği, yüksek performans, gravür aralığı genişletilebilir800Tıklayın
3LaserPecker 2LaserPecker100 x 100Diyot5WHareket algılama, acil durdurma, şifre kilidi, lazer bakımı, Windows, Mac, Android ve iPhone uyumlu, 0,05 mm'ye kadar gravür hassasiyeti1250Tıklayın
4Mr Beam II dreamcut SBay Beam500 x 390Diyot5Wİsteğe bağlı olarak duman emme, Mac, Windows, Linux ve tabletler için tak ve çalıştır yazılımı, entegre kamera, entegre WLAN2600Tıklayın
5S30-5WSCULPFUN410 x 400Diyot5WLineer yatak, genişletilebilir kesme aralığıYaklaşık 310Tıklayın
6S9-5.5WSCULPFUN410 x 420Diyot5,5 WYüksek kazıma hassasiyeti, lazer filtre kapsamı, hızlı odaklanma, uygun fiyat300Tıklayın
7LaserPecker Pro Akıllı LazerLaserPecker100 x 100Diyot5WÖn izleme modu, şifre kilidi, aşırı ısınmaya karşı koruma olarak otomatik kapanma, uygulama üzerinden akıllı kontrol Tıklayın

Ev için en iyi lazer kesici: ORTUR Laser Master 3

En iyi fiyat-performans oranına sahip test kazananı ORTUR Laster Master 3. Cihaz 1.000 €'dan daha düşük bir fiyata elde edilebiliyor ve buna karşılık muazzam bir performans sunuyor. İlk olarak, montaj hızlı ve kolaydır. Sadece birkaç dakika sonra çalışmaya başlayabilirsiniz. Sadece 0,1 mm'lik bir gravür çizgisi ile hassasiyet dikkat çekicidir, ancak hız 20.000 mm / dakikaya kadar yol kenarına düşmez. Bir başka harika özellik de Laser Master 3'ün ahşap, deri, seramik ve hatta metal gibi çok çeşitli malzemeleri işleyebilmesidir. Gövde açık olmasına rağmen, lazer kazıma makinesi çocuk kilidi sayesinde daha yüksek bir güvenlik seviyesi de sunar.

Genel bilgi:

 • İsim: Laster Master 3
 • Üretici: ORTUR
 • Kesme yüzeyi (mm cinsinden U x G): 400 x 400
 • Lazer tipi: Diyot
 • Güç (watt): 10
 • Özel özellikler: Daha fazla güvenlik için çocuk kilidi, acil durdurma, entegre WiFi
 • Avantajlar: Birçok işletim sistemi ve yazılımla uyumlu, yüksek hassasiyetli (0,01 mm gravür çizgisi), ahşap, deri, metal, seramik, çelik veya kağıt gibi birçok malzeme lazerle işlenebilir, basit ve hızlı kurulum.
 • Dezavantajlar: açık konut

Ev için en uygun fiyatlı lazer kesici: SCULPFUN S30-5W

Bütçeniz kısıtlıysa, ev kullanımı için en iyi lazer kesici olarak SCULPFUN S30-5W'yi öneriyoruz. Bu, 410 x 400 mm'lik bir kesme yüzeyi sunar ve 1.000 €'nun altındaki fiyatıyla aşırı pahalı değildir. Burada montaj hızlı ve kolaydır. 30 dakikadan kısa bir süre içinde lazer kesici kullanıma hazır olmalıdır. Çeşitli malzemeler için kullanabilirsiniz ve gerekirse daha büyük bir kesme yüzeyi için bir uzatma kiti satın alabilir ve hatta ayrı olarak kapalı bir muhafaza satın alabilirsiniz. Cihaz ile ahşap, MDF, karton veya seramik kazıyabilirsiniz. Kiraz ve ceviz gibi farklı ahşap türleri de kesilebilir. Aynı zamanda deri, bambu, polar veya akrilik levhalar.

Sculpfun S30-5W lazer kesici iş başında

Genel bilgi:

 • Adı: S30-5W
 • Üretici: SCULPFUN
 • Kesme yüzeyi (mm cinsinden U x G): 410 x 400
 • Lazer tipi: Diyot
 • Güç (watt): 5
 • Özel özellikler: Lineer yatak, genişletilebilir kesme aralığı
 • Avantajları: kolay montaj, çok çeşitli malzemelerle uyumlu, kesme ve kazıma işleminde hassas, dalgalı çizgiler yok, düşük fiyat.
 • Dezavantajlar: açık muhafaza (kapalı muhafaza ayrıca temin edilebilir)

Küçük yüzey alanına sahip en iyi lazer kesici: LaserPecker 2

Yalnızca küçük yüzey alanına sahip bir lazer kesiciye ihtiyacınız varsa, LaserPecker 2'yi öneririz. 100 x 100 mm'lik kesme yüzeyi nispeten küçüktür. Bununla birlikte, lazer kesici 0,05 mm'ye kadar gravür hassasiyeti sunar. Ayrıca, nesnelerinizi kazıyabileceğiniz 600 mm/s'ye varan yüksek hız da dikkat çekicidir. Küçük kesim alanı sayesinde bu lazer kesici genel olarak çok kompakttır ve yerden tasarruf sağlar. Dahası, akıllı yazılım sayesinde hızlı bir şekilde kurabilir ve sadece birkaç tıklamadan sonra başlayabilirsiniz. Diğer şeylerin yanı sıra, hareket algılandığında otomatik olarak duran hareket algılama özelliği ile güvenlik vaat edilmektedir. Ancak acil durdurma, şifre kilidi veya lazer uyarısı da koruma sağlar.

Genel bilgi:

 • İsim: 2
 • Üretici: LaserPecker
 • Kesme yüzeyi (mm cinsinden U x G): 100 x 100
 • Lazer tipi: Diyot
 • Güç (watt): 5
 • Özel özellikler: Hareket algılama, acil durdurma, şifre kilidi, lazer uyarı, Windows, Mac, Android ve iPhone uyumlu, 0,05 mm'ye kadar gravür hassasiyeti
 • Avantajları: 600 mm/s'ye varan yüksek gravür hızı, yerden son derece tasarruf sağlayan cihaz, 2K'ya varan yüksek gravür çözünürlüğü, hızlı kurulum.
 • Dezavantajlar: Kullanım alanı küçük nesnelerle sınırlıdır

Zorlu ev kullanıcıları için en iyi lazer kesici: Mr Beam II dreamcut S

Standartlarınızı biraz daha yükseğe koyarsanız, Mr Beam II dreamcut S'i zorlu bir ev kullanıcısı olarak tavsiye edebiliriz. 500 x 390 mm'lik kesme yüzeyi hoş bir boyuta sahiptir ve aynı zamanda makineyi basit ve kolay bir şekilde kurabilirsiniz. Hemen başlayabilmeniz için geniş bir yazı tipi ve şablon kütüphanesi de bulunmaktadır. İşleme sürecindeki hız da güçlüdür, ayrıca seti isteğe bağlı bir duman emme sistemi ile genişletebilirsiniz. Gerçek bir üst düzey cihaz, ancak her bütçeye uygun değil.

Genel bilgi:

 • İsim: Mr Beam II dreamcut S
 • Üretici: Mr Beam
 • Kesme yüzeyi (mm cinsinden U x G): 500 x 390
 • Lazer tipi: Diyot
 • Güç (watt): 5
 • Özel özellikler: İsteğe bağlı olarak duman emme, Mac, Windows, Linux ve tabletler için tak ve çalıştır yazılımı, entegre kamera, entegre WLAN
 • Avantajları: kolay kurulum, yazı tipleri ve şablonlar için kapsamlı kütüphane, nesnelerin hızlı düzenlenmesi mümkün
 • Dezavantajlar: her bütçeye uygun değil, maksimum nesne yüksekliği 38 mm ile sınırlı

Ev için lazer kesici seçme kriterleri

Piyasada kendi evinizde kullanabileceğiniz birçok lazer kesici olduğunu çabucak öğreneceksiniz. Ancak cihazları tek tek karşılaştırırken çeşitli kriterlere mutlaka dikkat etmelisiniz. Bunları aşağıda listeledik ve satın almadan önce neleri kontrol etmeniz gerektiğini gösterdik.

Güvenlik

Lazer kesici kullanırken, çalışma alanınızda her zaman gerekli güvenliği sağlamalısınız. Cihazınızın güvenlik özelliklerine de dikkat etmeniz önemlidir. İdeal olarak bu, örneğin birlikte verilen güvenlik gözlükleri ile sağlanır. Ayrıca, cihazın etrafında bir muhafaza sunan veya en azından lazerin etrafında bir muhafazası olan bir kesici aramanız tavsiye edilir. Parola kilidi veya çocuk kilidi gibi diğer güvenlik özellikleri güvenliği artırır.

Fiyat/Performans

Büyük olasılıkla, satın alma işleminiz için bir bütçe belirlemiş olacaksınız. Bu bütçe için mümkün olan en geniş performans aralığını elde etmeye çalışmalısınız. Kullanım alanına bağlı olarak, bazı alanlarda biraz tasarruf edebilir ve böylece, örneğin, seyrek kullanım için belki biraz hızdan ödün verebilirsiniz.

Lazer tipi

En iyi lazer kesicileri satın alırken bir diğer kriter de ilgili lazer türüdür. Özellikle Co2 lazerler yüksek performans ile karakterize edilir. Bununla birlikte, özellikle uygun fiyatlı sınıfta, bunların güvenli ve istikrarlı bir şekilde kullanılması çok çaba gerektiriyor. Diyot lazerler ile daha kolaydır, bu yüzden listemizde sadece bunlara odaklandık. Diğer bir avantajı ise diyotun çok daha uzun ömürlü olmasıdır, oysa Co2 lazer tüpleri yanabilir.

Lazerin doğruluğu

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, doğruluk da doğru lazer seçiminde önemli bir rol oynar. Özellikle yüksek hassasiyet için elbette cebinizi biraz daha derin kazmanız gerekir. Özellikle de, buna ek olarak, hızın yol kenarına düşmemesi gerekiyorsa. Bununla birlikte, endüstriyel kullanıma yönelik cihazlarla karşılaştırıldığında, özel kullanım için genellikle birkaç taviz kabul edilebilir.

Kesme yüzeyi

Kesme yüzeyi çok bireysel bir kriterdir ve her şeyden önce kullanım amacına bağlıdır. Makinenizi sadece küçük nesneler için kullanıyorsanız, nispeten küçük bir kesme yüzeyi yeterlidir. Nesneler ne kadar büyükse, kesme yüzeyinizin de o kadar büyük olması gerekir.

Genişletilebilirlik

Bir lazer kesiciyi satın almadan önce genişleme olanaklarına bakmak mantıklıdır. Örneğin, genellikle kesme yüzeyi için bir uzatma kiti satın alabilir ve bunu birçok kez artırabilirsiniz. Buna ek olarak, bazı üreticiler çok özel bireysel uzatma seçenekleri de sunmaktadır. Bunun iyi bir örneği LaserPacker'dır. Burada döner bir silindir kullanıldığından, örneğin yuvarlak nesneler de neredeyse sorunsuz bir şekilde lazerle işlenebilir.

Kullanım kolaylığı

En iyi lazer kazıyıcıların kullanımı kolaydır. Her kullanıcı aynı bilgi seviyesine sahip değildir. Bu nedenle çoğu üretici, çok fazla deneyim olmadan bile mümkün olan basit kullanıma odaklanmaktadır. Ancak, seçenekler ne kadar çok yönlü olursa, cihazların çalışması da o kadar karmaşık olur. Ancak özellikle yeni başlayan biri olarak kullanım kolaylığına odaklanmalısınız.

Lazer kesicinin stabilitesi

Lazer kesiciniz kesinlikle sabit olmalıdır. Eğer durum böyle değilse, pek çok tehlike söz konusudur. Lazerinizin sallantılı veya dengesiz olması ölümcül olabilir, bu nedenle sizin veya diğer insanların yaralanma tehlikesi vardır.

Çözünürlük

Malzemelerin lazerle kazınması sırasında enerji emilir. Bu da ısı üreterek ekran noktalarının genişlemesine ve üst üste binmesine yol açabilir. Bunu önlemek için, özellikle iyi çözünürlüğe sahip bir lazer kazıma makinesi aramalısınız. Örneğin sadece ahşap veya cam kazımak istiyorsanız 125 dpi çözünürlük yeterlidir. Öte yandan, metaller veya pullar için en az 600 dpi çözünürlük kullanmak mümkün olmalıdır. Kağıt veya kartona gravür yaparken, 500 ila 600 dpi arasında bir çözünürlük.

Lazer kesiciler kimler için değerlidir?

Lazer kesiciler giderek daha popüler hale geliyor ve giderek daha fazla uygulama alanında kullanılıyor. Genellikle endüstride ya da daha küçük şirketlerde, ya kendi ürünlerini kesmek ya da bir logo veya benzeri bir şeyle etiketlemek için kullanılır. Ayrıca lazer kesiciler, eğitim kurumlarında kullanım için de en iyi şekilde uygundur. Daha yüksek yaş gruplarındaki öğrenciler bunlarla ilk pratik deneyimlerini kazanabilir ve böylece örneğin kendi ödüllerini, isim etiketlerini veya benzerlerini oluşturabilirler.

Hobi sektörü için de bir lazer kesici satın almak faydalı olacaktır. Örneğin evde model yapımında çalışanlar, kısa bir süre sonra lazer kesicileri muhtemelen takdir edeceklerdir.

Lazer kesicileri kullanırken güvenlik hususları – nelere dikkat etmeli?

Lazer kesicileri kullanırken elbette bazı güvenlik önlemleri almalısınız. Asgari bir öneri olarak, çalışma sırasında pencereyi açmanızı ve iyi bir havalandırma sağlamanızı tavsiye edebiliriz. Ayrıca, setlerin çoğunda zaten bulunan koruyucu gözlükleri takmalısınız. Çocukların ve evcil hayvanların ilgili çalışmadan men edilmesi en iyisidir.

Güvenli tarafta olmak ve güvenlik alanında üst düzey bir çözüm oluşturmak istiyorsanız, ek yatırımlara odaklanmalısınız. Örneğin, açık pencere gibi önlemlere ek olarak kullanmak için ekstra bir duman dolabı veya filtre satın alabilirsiniz.

Ev için lazer kesiciler: Hangi malzemeleri kesebilir ve kazıyabilirler?

Ev için lazer kesiciler genellikle hafife alınır. Çoğu durumda, bunlar çok çeşitli malzemeleri kesebileceğiniz ve kazıyabileceğiniz gerçekten yüksek performanslı makinelerdir. Bireysel malzemeler arasında farklılıklar olabileceğini lütfen unutmayın. Örneğin, çoğu ev tipi lazer kesici bambuyu kolayca kesebilir, ancak kazıyamaz. Aşağıda, çoğu lazer kesici ile evde kolayca kesebileceğiniz veya kazıyabileceğiniz birkaç tipik malzemeyi listeledik.

 • Ahşap
 • MDF
 • Plastik
 • Karton
 • Kağıt
 • Deri
 • Baskılı devre kartı
 • Paslanmaz çelik
 • Seramikler
 • Koyu renkli taş
 • Bambu
 • Polar
 • Arcyl levhalar
 • Metaller

Ev kullanıcıları için lazer kesicilerin avantajları ve dezavantajları

Ev kullanıcıları için lazer kesim hem avantajlar hem de dezavantajlar getirir. Burada lehte ve aleyhte olan tarafların en önemli argümanlarını listeledik.

Birçok malzeme üzerinde uygulanabilir

Günümüzde lazer kesicinizi kendi dört duvarınız için birçok farklı şekilde ve farklı malzemeler için kullanabilirsiniz. Çoğu cihaz ahşap, akrilik ve hatta plastik gibi malzemeleri zahmetsizce işleyebilir. Bazı lazer kesiciler güçleriyle metali bile kesebilir. Başka bir deyişle, aklınıza gelebilecek hemen hemen her günlük malzeme ile çalışabilirsiniz.

Gravür ve kesim mümkün

Lazer kesiciler “doğası gereği” iki yönlü kullanım imkanı sunmaktadır. Bir yandan, bunlarla farklı malzemeleri kesebilir ve böylece onları tamamen kesebilirsiniz. Öte yandan, tek tek malzemeleri de basitçe kazıyabilirsiniz. Yani kullanım tamamen size kalmış.

Güvenlik önlemleri alınmalıdır

Bir lazer kazıma makinesi ile çalışmak istiyorsanız, hemen başlayamazsınız. Bunun yerine, belirli hazırlıklar ve güvenlik önlemleri gereklidir. İyi bir havalandırma sağlamalı veya hatta ek bir hava filtresi takmalısınız. Ayrıca, çocuklar ve evcil hayvanlar çalışmadan uzaklaştırılmalıdır.

Edinme maliyetleri yüksek olabilir

Gereksinimlere ve istenen işlevlere bağlı olarak, lazer kesiciler için satın alma maliyetleri çok büyük olabilir. Hızlı bir çalışma modu ve büyük bir hassasiyetle yüksek performans arıyorsanız, birkaç bin avroluk maliyetler hızla ödenebilir. Belirli bileşenler ve işlevler olmadan yapabiliyorsanız, çok fazla tasarruf da yapabilirsiniz.

Sonuç: Yaratıcı olanakları kullanın

Bir lazer kesici ile farklı malzemeleri işlemek için farklı olanaklara sahip olursunuz. Bunları sadece kesmekle kalmaz, aynı zamanda kazıyabilir ve işaretleyebilirsiniz. Bireysel cihazlar genellikle sizi ve sevdiklerinizi olası risklerden korumak için çeşitli koruma mekanizmaları da sunar. Hangi cihazın sizin için en iyi çözüm olduğu içgüdülerinize bağlı olmamalıdır. Bunun yerine, avantaj ve dezavantajları da dahil olmak üzere münferit modellerin hassas bir şekilde karşılaştırılması şiddetle tavsiye edilir.

En iyi lazer kesiciler hakkında sıkça sorulan sorular

Lazer kazıma makinesi ile birçok farklı malzeme işlenebilir. Bunlar arasında örneğin çeşitli ahşap türleri, karton, MDF, kağıt, plastik, deri, metaller, alüminyum oksit, paslanmaz çelik, seramik veya koyu renkli taş yer almaktadır.

Çocukların lazer kazıyıcı kullanmasına izin verilmemelidir. Bu durumda yaralanma riskinin çok yüksek olduğu açıktır. Lazer, çocukların gözlerine veya cildine zarar verebilir, bu nedenle lazer kesimle dikkatli bir şekilde tanıştırılmalıdırlar.

Farklı varyantlardaki kontrplaklar lazer kesim için çok uygundur. Bunlar ceviz veya kirazın yanı sıra yüksek yoğunluklu diğer ahşapları da içerir. Ayrıca, özellikle lazer işleme için sunulan özel kontrplaklar da vardır.

En azından teorik olarak PVC'yi lazerle kesmek mümkündür. Bununla birlikte, malzeme termal olarak işlendiğinde toksik gazlar ve hidroklorik asit üretilir. Bu nedenle pratikte polivinil klorürün lazerle işlenmesi önerilmez.

Ev tipi lazer kesicinin tasarımına bağlı olarak farklı malzemeleri kesebilir. Metaller bunun bir parçasıdır, ancak burada çoğu biraz daha yüksek fiyat talep eden yüksek kaliteli lazer kesiciler gereklidir.

Daha fazla alışveriş rehberi: