En iyi 3D tarayıcılar 2023

3D tarama birçok hobi 3D hayranı için sadece harika bir aktivite değildir. Bu süreç endüstride de yaygın olarak kullanılıyor ve bu eğilim giderek artıyor. Dolayısıyla artık çok çeşitli 3D tarayıcılar arasından seçim yapabilmeniz hiç de şaşırtıcı değil. Bu geniş seçim aynı zamanda belirli bir netlik eksikliğiyle de ilişkili olmasaydı, güzel bir şey. Özellikle bu alanda yeni başlayanlar zor anlar yaşıyor. Ancak endişelenmeyin: Aşağıda sizin için en iyi 3D tarayıcıları listeledik ve 3D nesneleri tarama hakkında ek önemli bilgiler sağladık.

Kısaca en önemli gerçekler

 • 3D tarayıcılar nesnelerin hızlı ve kolay bir şekilde dijitalleştirilmesini sağlar
 • Piyasadaki kullanışlı el tipi tarayıcılar ve daha profesyonel mobil cihazlar arasında seçim yapabilirsiniz.
 • 3D tarama işleminde yapılandırılmış ışık işlemi ile birden fazla kamera kullanılarak yapılan görüntüleme 3D taraması arasında temel bir ayrım yapılır
 • 3D tarayıcılar çoğunlukla endüstride kullanılmakla birlikte eğitim kurumları ve şirketlerde de kullanılmaktadır.
 • Size şu anda piyasada bulunan en iyi 3D tarayıcıları gösteriyor ve ihtiyacınız olan tüm önemli bilgileri sağlıyoruz.

En iyi 3D tarayıcılar

Bu arada, piyasadaki birçok ilginç 3D tarayıcıyı kolayca keşfedebilirsiniz. Ancak, her cihaz aynı özellikleri sunmaz veya aynı sayıda işletim sistemiyle uyumlu değildir. Değerli zamanınızı uzun bir araştırmaya harcamak zorunda kalmamanız için bu görevi sizin yerinize biz üstlendik. Aşağıda listemizdeki mevcut en iyi 3D tarayıcıları bulabilirsiniz.

YerİsimÜretici firmaTarama yöntemiDoğrulukmm x mm x mm cinsinden minimum tarama alanıİşletim sistemleriyaklaşık fiyatDükkana*
1MINIRevopointÇift kamera mavi ışık0,05 mm'ye kadar10 x 10 x 10Windows 8-11 (64 Bit), Mac, iOs, Android920Tıklayın
2POP 2RevopointYapılandırılmış Işık0,1 mm'ye kadar20 x 20 x 20Windows 8-11 (64 bit), Android, iOS, Mac799Tıklayın
3EinScan-SPShining 3DYapılandırılmış Işık0,05 mm'ye kadar  1650Tıklayın
4CR-Tarama KertenkeleCrealityLED+NIR0,05 mm'ye kadar15 x 15 x 15 mmWin 10 (64Bit), Mac OS500-850Tıklayın
5EinScan-SEShining 3DYapılandırılmış Işık0,05 mm'ye kadar30 x 30 x 30 mmWin 10 (64 bit), Win 7, Win 8840Tıklayın
6POPRevopointYapılandırılmış Işık0,3 mm'ye kadar30 x 30 x 30 mmWindows 8/10 (64 bit), Android, iOS, Mac470Tıklayın
7CR tarama 01Creality 0,1 mm'ye kadar Windows, Android, Mac540Tıklayın

En iyi 3D tarayıcı: Revopoint MINI

Bize göre, piyasadaki en iyi 3D tarayıcı şu anda üretici Revopoint'in MINI'sidir. İsim burada her şeyi anlatıyor. Tarayıcı kullanışlı ve hafiftir, ancak son derece güçlüdür. Tarama 10 fps'ye varan bir hızda yapılır ve buna ek olarak tek görüntü hassasiyeti 0,05 mm'ye kadar son derece hassastır. Bir diğer avantaj ise uyumluluktur. Tarayıcıyı Android, Windows veya MacOs ile sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Lütfen Revopoint MINI'nin sadece iç mekan kullanımı için uygun olduğunu unutmayın. Burada 10 x 10 x 10 mm'den küçük nesneleri bile muazzam bir doğrulukla tarayabilirsiniz.

Genel bilgi:

 • İsim: MINI
 • Üretici: Revopoint
 • Tarama yöntemi: Çift kamera mavi ışık
 • Doğruluk: 0,05 mm'ye kadar
 • Minimum tarama alanı: 10 x 10 x 10 mm
 • İşletim sistemleri: Windows 8-11, 64 Bit macOs, Android
 • Özel özellikler: Hafif, 10 Fps'ye kadar tarama hızı
 • Avantajlar: Tek karede 0,05 mm'ye kadar hassasiyet, güçlü fiyat-performans oranı, macOS, Android ve Windows ile uyumlu.
 • Dezavantajlar: daha büyük nesneler için çözünürlük düşürülmelidir, yalnızca iç mekan kullanımı için uygundur

En uygun fiyatlı 3D tarayıcı: Creality CR-Scan Lizard

Creality, CR-Scan Lizard ile 3D tarama için size daha ucuz bir çözüm sunuyor. Creality, 3D üretim alanında tanınmış bir şirkettir ve aynı zamanda çeşitli ilgili yazıcılar satmaktadır. Tarayıcı, 0,05 mm'ye kadar hassasiyetle son derece hassastır ve 15 x 15 x 15 mm'lik bir tarama alanından çalışmaya başlayabilir. CR-Scan Lizard aynı zamanda hem el taraması hem de masa taraması için kullanılabilen çok kullanışlı bir cihazdır. Tarayıcı özellikle basit nesnelerde en iyi şekilde çalışır. Yapısına ve inceliğine bağlı olarak, bunların bazıları herhangi bir terbiye gerektirmez.

Genel bilgi:

 • Adı: CR-Tarama Kertenkelesi
 • Üretici: Creality
 • Tarama yöntemi: LED+NIR
 • Doğruluk: 0,05 mm'ye kadar
 • Minimum tarama alanı: 15 x 15 x 15 mm
 • İşletim sistemleri: Win 10 64 bit, Mac OS
 • Özel özellikler: El taraması ve tablo taraması mümkündür, basit nesneler için kısmen son işleme gerek yoktur
 • Avantajları: basit nesnelerin taranması için ideal, makul fiyatlı, yüksek kaliteli işçilik, açık havada tarama mümkün
 • Dezavantajlar: yüksek PC sistem gereksinimleri, karmaşık modeller zorlayıcı olabilir

En iyi premium 3D tarayıcı: Shining 3D EinScan SP

Bütçe biraz daha yüksekse, önerimiz Shilling 3D'den EinScan SP'dir. Tarayıcı, 0,05 mm'ye kadar tek bir görüntü doğruluğu ile ikna edebilir. Ayrıca döner tabla da bu modele dahildir. Ayrıca, tek tek taramaları birleştirmede harikalar yaratan akıllı bir yazılım da dahildir. Çok da becerikli olmayan tarama hayranları için bir başka iyi özellik de kullanımı daha da kolaylaştıran otomatik kalibrasyondur. Tarayıcı aynı zamanda neredeyse tamamen kullanıma hazırdır ve yalnızca birkaç eklenti parçasıyla monte edilmesi gerekir.

Genel bilgi:

 • İsim: EinScan SP
 • Üretici: Shining 3D
 • Tarama yöntemi: Yapılandırılmış Işık
 • Doğruluk: 0,05 mm'ye kadar
 • Minimum tarama alanı:
 • İşletim sistemleri:
 • Özel özellikler: otomatik kalibrasyon, tek tek taramaları birleştirmek için akıllı yazılım, döner tabla dahildir
 • Avantajları: kolay kullanım, son derece yüksek hassasiyet, yüksek uyumluluk, basit kurulum
 • Dezavantajlar: Desteğe ulaşmak her zaman kolay değildir

3D tarayıcı seçimi için kriterler

En uygun 3D tarayıcı elbette ünlü “eierlegende Wollmilchsau “dur. Yani bu her şeyi yapabilir ve mutlak bir üst seviyede. Ancak pratikte böyle bir 3D tarayıcı ya bir servete mal olmaktadır ya da henüz geliştirilmemiştir. Paranızın karşılığını en iyi şekilde alabilmek için 3D tarayıcı satın alırken çeşitli kriterlere dikkat etmelisiniz. Bunlar hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Fiyat/Performans

Özellikle hobi sektöründe, fiyat genellikle bir 3D tarayıcının lehinde veya aleyhinde karar vermede belirleyici faktör olacaktır. Satın alma bütçesi önceden dikkatlice değerlendirilmelidir. Amaç, bütçeniz için maksimum performansı elde etmektir. Bu nedenle, tarayıcının hangi özelliklerinin sizin için özellikle önemli olduğunu kontrol edin ve daha küçük çözümlerle nerede yaşayabileceğinizi öğrenin.

Kullanım kolaylığı

Her 3D tarayıcının kullanımı aynı derecede kolay değildir. Özellikle bu teknolojinin ilk günlerinde, cihazlar hala çok hantaldı ve ancak zorlukla çalıştırılabiliyordu. Bu arada, bu farklı görünüyor. Birçok cihazın kullanımı yeni başlayanlar için bile kolaydır ve ayrıca iyi belgeler sunar. 3D tarama konusunda çok fazla deneyiminiz yoksa, kullanıcı dostu olduğundan emin olmalısınız.

Doğruluk

Doğruluk, yalnızca birkaç durumda “müzakere edilebilecek” temel bir faktördür. Taramalarınızın ne kadar hassas ve doğru olması gerektiğine bağlı olarak, doğruluk önemli bir rol oynar. Örneğin endüstride, yedek parçaların veya hassas aletlerin taranması sırasında muazzam bir hassasiyet gerekir. Özel sektörde bunun genellikle bu kadar sofistike olması gerekmez. Bununla birlikte, bütçeniz için maksimum doğruluğun elde edilebileceğinden emin olmalısınız. Bu bağlamda, ilgili yazılıma da bir göz atmaya değer. İyi bir Slicer ile taramalarınızdan genellikle çok daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Tarama nesnesine olan mesafe

Cihazlar arasında taranacak nesneye olan mesafenin ne kadar büyük olması gerektiği konusunda da farklılıklar vardır. Bu mesafe çok büyük önem taşımaktadır. Her zaman optimum mesafeyi korumaya çalışmalısınız. Tarayıcınız nesneye çok uzak veya çok yakınsa, kayıt kesintiye uğrayabilir. Kural olarak, tüm tarama kullanılamaz hale gelir ve yeniden başlatılması gerekir. Bu nedenle 3D tarayıcınızın ilgili tarama nesnesinden rahat ve kolayca dönüştürülebilir bir mesafede çalıştığından emin olmalısınız.

Tarama teknolojisi ve istenen uygulama

3D tarayıcınızı satın almadan önce, kullanılan teknolojiye de bir göz atmalısınız. Burada çoklu kamera görüntüleme yöntemi veya yapılandırılmış ışık yöntemi gibi farklı yöntemler arasında bir ayrım yapılmaktadır. Elbette her yöntemin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Aynı zamanda, her teknoloji her uygulama için uygun değildir. Bunun bir örneği açık hava çalışmalarıdır. Bu, tüm 3D tarayıcılar için bir seçenek değildir. Bazı cihazlar burada da sorunsuz çalışabilir, bazıları ise hiç çalışmaz. Bazıları ise optimum aydınlatma koşullarına ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle, satın almadan önce, kullanım amacınız için en iyi çözümün hangi yöntem olduğunu tam olarak öğrenin.

Tarama alanı boyutu

Tarama alanı boyutu ile ilgili olarak, aynı anda iki değeri kontrol etmek en iyisidir. Birincisi minimum tarama alanıdır. İkinci olarak, maksimum tarama aralığı. En iyi durumda, tarayıcınızı daha küçük ve daha büyük nesneler için esnek bir şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin, küçük mücevher parçalarının yanı sıra tüm odalar gibi daha büyük nesneleri de cihazla işleyebilirsiniz. Tarama yaparken yalnızca mücevher gibi daha küçük nesnelere odaklanırsanız, maksimuma o kadar dikkat etmeniz gerekmez.

Mobil kullanım

3D tarayıcıların ilk günlerinde çoğu cihaz son derece hantaldı. Bunlar sabitti ve dolayısıyla sabit bir konuma bağlıydı. Aynı zamanda, üniteler genellikle çok sayıda kablo ile donatılmıştı ve bu da nadiren gerçek bir “kablo karmaşasına” yol açmıyordu. Bu nedenle mümkün olduğunca mobil bir tarayıcı seçmenizi tavsiye ederiz. En iyi ihtimalle, bu kablosuz olmalı veya en azından dizüstü bilgisayarda da kullanılabilmelidir. İyi haber şu ki, piyasadaki cihazların çoğu çok kullanışlı ve bazıları sadece birkaç yüz gram ağırlığında. Bunlarla elle tarama veya masa taraması için tarayıcıyı bir masanın üzerine yerleştirme seçeneklerine sahip olursunuz.

Tarama yazılımı

Tarama yazılımı, doğru cihazı satın alırken önemli bir faktördür, ancak hızlı bir şekilde arka plana itilir. Taramada ne kadar iyi gezinebileceğinizi belirleyen tam da bu araçtır. En iyi durumda, üretici iyi korunan ve dolayısıyla her zaman güncel olan kendi yazılımını sunar. Kullanıcı dostu olması da burada garanti edilmelidir, böylece tek tek menüler ve işlevler arasında hızlı bir şekilde tıklayabilirsiniz. Hatalı yazılımların çökmelere veya diğer sorunlara neden olması nadir değildir. Yüksek kaliteli tarama yazılımı kullanırsanız bunu önleyebilirsiniz.

Üreticiden destek

Kendi cihazınızla ilgili sorularınız veya sorunlarınız olması durumunda, üreticinin desteğine güvenebilmek her zaman iyidir. Ancak bu durum tüm 3D tarayıcılar için geçerli değildir. Müşteri desteğiyle nasıl iletişime geçebileceğinizi önceden öğrenmek en iyisidir. Çoğu durumda, bir yanıt almadan önce birkaç gün beklemeniz gerekecektir. Dil de her zaman aynı değildir. Her üretici Almanca dil desteği sunmaz. Bunun yerine, kural daha çok İngilizcedir.

Bununla ilgili belirli sorunlarınız varsa, tarayıcınızın mümkün olan en güçlü topluluğunu da umabilirsiniz. Çeşitli forumlarda ve portallarda kullanıcılar bilgi alışverişinde bulunur, birbirlerini destekler ve tavsiyelerle birbirlerine yardımcı olurlar. Eğer destek tamamen kesintisiz değilse, bu husus özellikle önemlidir.

Olası çıktı formatları

Günümüzde 3D tarayıcılar çok çeşitli çıktı formatları kullanmaktadır. STL süreci yaygın olarak kullanılmaktadır. Stereo-litografi formatı, diğer şeylerin yanı sıra 3D tarayıcılar ve 3D Printerarasındaki bağlantıyı da sağlar. Buna ek olarak, çok sayıda başka format da vardır. Bunların her biri STL sürecine kıyasla kendi avantaj ve dezavantajlarını sunar, örneğin ek renkler bir doku olarak kaydedilebilir. Burada sizin için en popüler çıktı formatlarından bazılarını listeledik:

 • OBJ
 • 3DS
 • G3D
 • ADIM
 • DWG
 • DXF
 • PTS
 • TXT
 • XYZ

3D tarayıcılar kimler için uygundur?

3D tarayıcılar için uygulama yelpazesi neredeyse sınırsızdır. Örneğin, çeşitli küçük işletmeler ve şirketler bu cihazları kullanmaktadır. Örneğin, diş teknolojisi, mobilya tasarımı veya mücevher tasarımı alanında. Ayrıca 3D tarayıcılar, örneğin endüstride ve hobi sektöründe veya oyun geliştirmede küçük yedek parçalar için de kullanılabilir. Ayrıca bunlar masa üstü figürlerin çoğaltılması için çok uygundur veya okullar ve üniversiteler gibi eğitim kurumlarında kullanılabilir.

Sonuç: Dijital modele hızla geçiş

3D tarayıcılar, özellikle zamanlarının başında çok iyi bir üne sahip değildi. Cihazlar genellikle kullanışlı değildi, kullanımı karmaşıktı ve her zaman vaat edilen performansı sunmuyordu. Bu arada sektör önemli ölçüde gelişmiştir. Size uygun olanı bulmak için çok çeşitli güçlü tarayıcılar arasından seçim yapabilirsiniz. Doğruluk, minimum tarama aralığı veya mevcut çıktı formatları gibi en önemli kriterleri önceden kontrol ettiğinizden emin olun. Özellikle yeni başlayan biri olarak, kolay kullanım ve yüksek kullanım kolaylığına da dikkat etmelisiniz.

En iyi 3D tarayıcılar hakkında sıkça sorulan sorular

Kişinin kendi ihtiyaçları için, ilgili bütçe için maksimum performans sunan bir 3D tarayıcı seçilmelidir. Her şeyden önce, nesnelerin istenen boyutunu, doğruluğunu ve kullanılan tarama yöntemini göz önünde bulundurmalısınız.

3D tarayıcılar sadece makul ölçüde iyi çalışmakla kalmaz. Cihaza ve ayarlara bağlı olarak, bazen 3D Printer basılmış modellerden ayırt edilemeyen yüksek hassasiyetli taramalar oluşturabilirsiniz.

Taramak istediğiniz en küçük nesnelerin boyutu tarayıcıya bağlıdır. Minimum tarama aralığı her durumda eşit derecede küçük değildir.

3D tarama sayesinde her boyuttaki nesnenin yüzeyi yakalanabilir. Böylece küçük nesneleri taramanın yanı sıra tüm odaları taramak da mümkündür.

Çoğu tarayıcı neredeyse tüm yüzeyleri sorunsuz bir şekilde algılayabilir. Bunun tek istisnası genellikle özellikle parlak veya yansıtıcı yüzeylerdir. Bunlar tarayıcı tarafından algılanamıyor olabilir. Bu durumlarda, yüzeyler önce matlaştırılır.

Daha fazla alışveriş rehberi: