Çocuklar için En İyi 3D Yazıcılar 2022

Çocuklarını 3D baskı ile tanıştırmak isteyenler, bunu genellikle yavruları için kendi yazıcılarıyla destekliyor. Ancak hangi cihazlar bunun için gerçekten uygundur? Etrafımıza baktık ve aşağıda çocuklar için en iyi 3D yazıcıları seçtik.

Kısaca en önemli gerçekler

 • 3D yazıcılar yalnızca yetişkinler için uygun değildir, aynı zamanda çocuklara da öğrenme ve keşfetme konusunda harika fırsatlar sunabilir
 • Özellikle yeni nesil için her zaman üst düzey bir cihaz olması gerekmiyor. Çocuklar için gözle görülür derecede düşük fiyata iyi yazıcılar mevcuttur
 • Çocuklar için doğru 3D yazıcıyı bulmak için kullanım kolaylığı, kurulum alanı, baskı çözünürlüğü ve fiyat gibi çeşitli kriterler karşılaştırılmalıdır.
 • Çoğu durumda, 3D kalemler de başlangıç için iyi bir alternatiftir ve üç boyutlu deneyimi çocuklara biraz daha yaklaştırır.

En İyi Çocuk 3D Printer

Tüm 3D Printer çocuklar için gerçekten iyi değildir. Size hızlı bir yönlendirme sağlamak için, bize göre en iyi çocuk 3D Printer burada listeliyoruz:

YerİsimÜretici firmaKurulum alanıMaksimum baskı çözünürlüğüÖzel özellikleryaklaşık fiyatDükkana
1Mini+Prusa18 x 18 x 18 cm50 mikronOtomatik ızgara kalibrasyonu, sensörsüz homing, renkli LCD ekran, kolay çıkarılabilen baskı plakaları, güvenlik özellikleri.450 € 
2X-One 2Qidi Tech14,5 x 14,5 x 14,5 cm50 mikronKapalı kurulum alanı, SD karta dahil test baskı dosyaları, Hazır montajlı teslimat, ABS, PLA ve PETG ile kullanılabilir499 € 
3DigiLab 3D45Dremel25,4 x 15,2 x 17 cm50 mikronOtomatik filament algılama ve ayarlama, Optimize edilmiş soğutucu ve filtre sistemi, Entegre HD kamera, WLAN uyumlu1.699 € 
43D Yazıcı Rex (2010100))Bresser15 x 15 x 15 cm40 mikronHazır montajlı teslimat, kullanıcı dostu dokunmatik ekran, düşük fiyat, entegre kamera, otomatik filament tanıma339 € Tıklayın*
5Mini V2'yi seçinMonoprice12 x 12 x 12 cm10 mikronTamamen monte edilmiş teslimat, düşük gürültü seviyesi, kolay kullanım, tamamen monte edilmiş teslimat, kullanıcı dostu ekran, kablosuz WiFi bağlantısı, önceden yüklenmiş modellere sahip SD kart.205 € Tıklayın*
62010300 3D Yazıcı SaurusBresser14 x 14 x 14 cm40 mikronBaskı sırasında düşük gürültü, 3,5″ dokunmatik LCD ekran, alet, gres ve spatula dahildir, çıkarılabilir yapı platformu350 € Tıklayın*

Çocuklar için en iyi 3D Printer: Prusa Mini+

Bizim gözümüzde çocuklar için en iyi 3D Printer Prusa Mini+'dır. Bu tanımlama zaten profesyonel modellere kıyasla biraz sınırlı kurulum alanına işaret etmektedir. Ancak, bu küçük çok yönlü cihazın tek dezavantajı budur. Maksimum baskı çözünürlüğü 50 mikrona kadar yüksektir ve renkli LCD ekran sayesinde kullanım kolaydır. Yazıcı naylon, PLA veya PETG gibi çeşitli filamentlerle kullanılabiliyor. Ayrıca, yay çeliği plakalar kolayca çıkarılabilir ve hatta değiştirilebilir.

Genel bilgi:

 • İsim: Mini+
 • Üretici: Prusa
 • Kurulum alanı (mm cinsinden U x G x Y): 180 x 180 x 180
 • Maksimum baskı çözünürlüğü (mikron): 50
 • Özel özellikler: Otomatik ızgara kalibrasyonu, sensörsüz homing, renkli LCD ekran, kolay çıkarılabilen baskı plakaları, güvenlik özellikleri.
 • Avantajlar: ABS, PC, Naylon, PLA, PETG ve daha fazlası gibi birçok termoplastik ile kullanılabilir, isteğe bağlı WiFi, çıkarılabilir yaylı çelik plakalar.
 • Dezavantajlar: kurulum alanının küçük boyutu

En değerli çocuk 3D Printer: Monoprice Select Mini V2

Monoprice Select V2 Mini, yeni nesil için ekonomik bir çözümdür. Bu yazıcı, yine de çok çeşitli işlevler sunan nispeten düşük fiyatlı bir varyanttır. Yazıcı, kullanıma hazır ve tamamen monte edilmiş olarak eve gelir. Kullanıcı dostu ekran sayesinde kullanım son derece basittir. Ayrıca Monoprice, başlangıçta yardımcı olması için önceden yüklenmiş modellerin bulunduğu bir SD kart sağlar. Buradaki çözünürlük, üst modele kıyasla belirgin şekilde daha düşük. Bununla birlikte, çocuklar için bu hala mükemmel bir şekilde yeterli olmalıdır.

Genel bilgi:

 • İsim: Select Mini V2
 • Üretici: Monprice
 • Kurulum alanı (mm cinsinden U x G x Y): 120 x 120 x 120
 • Maksimum baskı çözünürlüğü (mikron): 10
 • Özel özellikler: Hazır montajlı teslimat, kullanıcı dostu ekran, kablosuz WiFi bağlantısı, önceden yüklenmiş modellere sahip SD kart.
 • Avantajlar: Kullanımı kolay, düşük fiyatlı, kullanıma hazır, Windows ve Mac ile uyumlu.
 • Dezavantajlar: Açık baskı alanı, düşük baskı hızı, düşük çözünürlük

Çocuklar için en iyi premium 3D Printer: Dremel DigiLab 3D45

Çocuklarınızın evdeki konfordan mahrum kalmasını istemiyorsanız, Dremel DigiLab 3D45'i tercih edebilirsiniz. Yazıcı, 50 mikrona kadar ve 254 ile çözünürlük sunar. x 152 x 170 milimetre, yeterince geniş bir kurulum alanı. Yazıcı çeşitli malzemelerle uyumludur ve entegre HD kamera sayesinde tüm süreci kolayca takip edebilirsiniz. Kullanışlı da: Baskı ayarları otomatik olarak yapılır. Bunu yapmak için Dremel önce filamenti analiz eder ve kendini buna göre hizalar.

Genel bilgi:

 • İsim: DigiLab 3D45
 • Üretici: Dremel
 • Kurulum alanı (mm cinsinden U x G x Y): 254 x 152 x 170
 • Maksimum baskı çözünürlüğü (mikron): 50
 • Özel özellikler: Otomatik filament algılama ve ayarlama, Optimize edilmiş soğutucu ve filtre sistemi, Entegre HD kamera, WLAN uyumlu
 • Avantajlar: Yüksek kullanım kolaylığı, PLA, naylon, PETG ve daha fazlası gibi filamentlerle uyumlu, baskı sürecinin sürekli kontrolü mümkün, geniş kurulum alanı.
 • Dezavantajları: yüksek fiyat

Çocuklar neden 3D baskıya erken başlamalı?

Deneyimler, çocukların 3D baskı konusunda erken yaşlarda heyecanlandığını gösteriyor. Her durumda, bir sonraki neslin erken bir aşamada bununla tanıştırılması tavsiye edilir. Öğrenme etkisi çeşitli düzeylerde çok büyüktür. Bu yüzden küçükler, istedikleri sanat eseri bitene kadar sabırlı olmayı öğrenmelidir. Ayrıca, çocuğunuz baskıdan sonra kendi yaptığı bir şeyi elinde tutabildiği için özgüveni güçlenir.

Diğer avantajlar, örneğin, gelişmiş hayal gücü veya farklı geometrik şekiller hakkında bilgidir. Buna ek olarak, çocuklarınız erken yaşta renkler, şekiller ve boyutlar gibi şeylerle somut bir şekilde temas eder ve hatta uzunluk ve hacimlerin ilk hesaplamalarıyla uğraşırlar. Teknik ekipman, yazılım ve bilgisayarla çalışmak gibi çözüm odaklı düşünme de teşvik edilmektedir. Ayrıca unutulmamalıdır: Birçok çocuk 3D Printer hassas, narin ve pahalı bir ekipman parçası olduğunu çok çabuk anlar. Bu şekilde, gençler böyle bir cihazı nasıl dikkatli kullanacaklarını da “geçerken” öğrenirler.

3D yazıcılar hangi çocuklar için uygundur?

Genel olarak, 3D yazıcılar birçok çocuk için uygundur. Tabii ki burada yaş belli bir rol oynuyor. Eğer çocuk çok küçükse, bağlantıları henüz tam olarak anlayamaz. En kötü durumda, örneğin yavru açık kurulum alanına uzanırsa bu yaralanmalara bile yol açabilir. Biraz daha büyük çocuklar veya gençler ebeveynlerinden gelen bu tür bir ipucunu algılayabilir ve bu nedenle yazıcıyı kullanırken genellikle dikkatli olurlar. Elbette, bir 3D yazıcı her çocuk için aynı derecede ilgi çekici değildir. Ancak küçük çocuğunuz yaratıcıysa ve renklerden ve şekillerden hoşlanıyorsa, bir yazıcının yüzünde uzun süre gülümseme yaratacağı kesindir.

Çocuklar için 3D yazıcılar için seçim kriterleri

Çocuklar için en iyi 3D yazıcıları değerlendirmek için farklı kriterler kullanılır. Her durumda, münferit cihazların karşılaştırılması tavsiye edilir. Ancak o zaman hangi modelin sizin için gerçekten en iyi olanakları sunduğunu anlayabilirsiniz. Aşağıda, hangi seçim kriterlerinin önemli olduğunu daha ayrıntılı olarak açıklıyoruz.

Baskı çözünürlüğü ve kalitesi

Önemli bir faktör de baskı çözünürlüğü ve baskı kalitesidir. Elbette, örneğin profesyonel ekipmanların sunduğu gibi en yüksek kalitede olması gerekmez. Burada her şeyden önce birbirimizi tanımak ve bir şeyler denemek söz konusudur. Bununla birlikte, kalite de çok kötü olmamalıdır. Güzel bir çalışma ortaya çıkmazsa, çocuğunuz baskıya olan ilgisini hızla kaybedebilir. Ancak, bu sizin için de geçerli olmalıdır.

Kurulum alanı, güvenlik ve tasarım

İstenilen modellere ve planlara bağlı olarak, satın alırken kurulum alanına da dikkat etmelisiniz. Karşılaştırmamızın da gösterdiği gibi, bazen boyutlar arasında büyük farklar olabiliyor. Ama sadece bu değil. Güvenlik de burada önemli bir faktördür. Özellikle küçük çocuklar için kapalı kurulum alanına sahip üniteler genellikle daha iyi bir seçimdir. Bu, elin gözlenmeyen bir anda inşaat yüzeyine sıkışmasını ve yaralanmalara neden olmasını önler. Ayrıca, kullanılan malzemelere de dikkat etmelisiniz. Birçok filament çocuklar tarafından da tereddüt etmeden kullanılabilir. Reçine yazıcılar yine bunlardan biri değil.

Tasarım da ebeveynler için satın alma kararında genellikle bir rol oynar. Ancak bu durumda asıl sorun, genellikle yerden tasarruf sağlayacak şekilde depolanması gereken ünitenin boyutudur.

Bütçe ve çocuk yaşı

Burada bütçe ve çocuk yaşını bilinçli olarak tek bir kategoride bir araya getirdik. Henüz çok küçük çocukları olanlar, muhtemelen burada bütçe konusunda ileri yaştaki çocuklardan daha bilinçli olacaklardır. Elbette, çok genç yaşta üst düzey bir cihazla baskı yapmak gerekli değildir. Çocuklar büyüdükçe ve 3D baskıya olan ilgileri arttıkça, bütçe genellikle daha cömert hale gelir. Tüm tasarruf arzusuna rağmen kalitenin gözden kaçırılmaması gerektiğini unutmamak önemlidir. En kötü durumda, birkaç kat fazla ödeme yapmanız gerekecektir.

Ucuz bir başlangıç için alternatifler: 3D kalemler

Çocuğunuz 3D Printer doğrudan bir 3D Printer yatırım yapmak istemiyorsanız, 3D kalemler de başlangıç için iyi bir alternatif olabilir. Gençler, bunlarla üç boyutlu sanat eserlerini nasıl eğlenceli bir şekilde yaratacaklarını öğreniyorlar. Kullanımı çok basittir ve aynı zamanda kalemler tam teşekküllü bir yazıcıdan çok daha fazla yer tasarrufu sağlar. Ayrıca şunu da bilmekte fayda var: 3D kalem şablonlarının yardımıyla çocuğunuz ilk sanat eserlerini kolayca kendisi yaratabilir – ve ebeveynleri de aynısını yapabilir.

İşlem bir yazıcıdakine benzer. Böylece filament burada ısıtılır ve bu da şekillendirilmesini sağlar. En iyi ihtimalle, taze bir sanat eseri malzeme soğuduktan sonra parlar.

Sonuç: Çocukları erken yaşta 3D baskı konusunda heyecanlandırmak

Deneyimlerime göre, çocuklar 3D baskılar için hızlı bir şekilde büyük bir heves gösteriyorlar. Şaşılacak bir şey yok: Burada, gözlerinizin önünde sanki “sihirle” yeni bir nesne yaratılıyor. Böyle bir deneyimin duyuları keskinleştirdiği açıktır. Gençlerinizi 3D yazıcılar konusunda heyecanlandırmak istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu kendi cihazınızdır. Bu şekilde çocuklar renkler, şekiller, ölçüler veya boyutlar hakkında birçok önemli şeyi tabiri caizse eğlenceli bir şekilde öğrenirler. Ayrıca, sabır ve özgüven de cihazlar tarafından teşvik edilmektedir. Bireysel modelleri karşılaştırırken, çeşitli kriterlere dikkat etmeniz önerilir. Bu, hangi modelin sizin ve yavrularınız için en iyisi olduğunu bulmayı nispeten kolaylaştırır.

Sıkça sorulan sorular Çocuklar için 3D Printer

Çocuklar için 3D yazıcılarla ilgili sorularınızı bana göndermekten çekinmeyin, ben de burada herkes için yanıtlayayım.

Elbette çocukların 3D baskıya ne zaman başlaması gerektiği konusunda genel bir açıklama yapmak mümkün değil. Bununla birlikte, çocuklar genellikle 3D baskıya ve hayatın erken dönemlerinde nesneler veya oyuncaklar yapmaya heves gösterirler. Ancak bazı çocuklar bu hevesi diğerlerine göre daha çabuk geliştirir.

Genel olarak, 3D Printer çocuklar için güvenli olarak tanımlanabilir. Ancak ebeveynler, kullanılan filamentlerin veya malzemelerin sağlığa zararlı olmadığından emin olmalıdır. Örneğin reçine yazıcılar çocukların yakınında kullanılmamalıdır. Ayrıca, kurulum alanına ulaşılmasını önlemek için kapalı kurulum alanına sahip bir yazıcı kullanılması tavsiye edilir.

Çocukları 3D baskı ile hızlı bir şekilde tanıştırmak için 3D kalemler kullanılabilir. Bunlar ilk izlenimlere izin verir ve böylece daha sonra bir 3D Printersatın almak için bir temel oluşturabilir.

Başlamak için en uygun destek, çocuklar için de mevcut olan çeşitli 3D modelleme programları tarafından sağlanmaktadır. Örneğin Tinkercad yazılımı ile çok sayıda 3D model çevrimiçi olarak kolayca ve ücretsiz olarak oluşturulabilir.