3D yazıcı filamenti – bilmeniz gereken her şey!

Bu yazıda 3D yazıcı filamenti hakkında her şeyi öğreneceksiniz. Temel bilgilerle başlıyorum. Daha sonra size üretim sürecini tanıtıyorum ve farklı filament türlerine geçiyorum. Ayrıca, satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve 3D yazıcılar ile 3D kalemler için filament arasındaki farkın ne olduğunu öğreneceksiniz.

Filament nedir?

Bir 3D yazıcıyı çalıştırmak ve onunla çeşitli nesneler üretmek için uygun malzemeye ihtiyacı vardır. Özellikle ev kullanımına yönelik 3D yazıcılar için bunlar genellikle bileşimlerine bağlı olarak farklı özelliklere sahip özel plastiklerdir. Bu plastiklere filament denir.

Bu arada, filament terimi, iplik işi anlamına gelen Latince filamentum kelimesinden türetilmiştir. Bu bile tek başına malzemenin nasıl kullanıldığını göstermektedir – aynı kalınlıkta sürekli çalışan ince bir iplik olarak.

3D yazıcı filamentinin kendisi genellikle iki farklı kalınlıkta sunulur. Varsayılan olarak, çoğu kullanıcı 1,75 mm kalınlığında filament kullanır, ancak diğerleri 3 mm veya 2,85 mm kalınlığa sahiptir. Memeyi (Nozul) seçerken, tutarlı bir baskı sonucu elde etmek için filament kalınlığını göz önünde bulundurmanız gerekir.

3D Yazıcı Filament Türleri-Hangi malzemeler var ve ne yapabilirler?

NameAnwendungFestigkeit FlexibilitätHaltbarkeitDruck­barkeitDruck­temp. [°C]Heiz­bett [°C]
WoodDekoartikel⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐195 - 220keins / 50 - 60
PLA MetalSchmuck / Deko⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐195 - 220keins / 50 - 60
PLA Glow-In-The-DarkSpaß / Markierungen für dunkle Stellen⭐⭐⭐⭐⭐⭐215keins / 50 - 60
PLANahezu alle⭐⭐⭐⭐180 - 220keins / 50 - 60
PETGNahezu alle⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐220 - 235keins / 70 - 80
NylonNahezu alle⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐220 - 26050 - 100
nGenNahezu alle⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐210 - 24075 - 85
HIPSAls Support Material nutzbar⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐210 - 25050 - 100
LeitfähigElektronik⭐⭐⭐⭐200 - 230keins / 60-70
ReinigendDüsen Reinigung---150 - 240Nur Extrusion
ASAAußeneinsatz möglich⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐230 - 260100 - 120
ABSFunktions­bauteile⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐220 - 25085 - 110

⬆️ : Yüksek | ➡️ : Orta | ⬇️ : Düşük | ❌ : Gösterge bulunamadı

Kaynaklar: Ampirik değerler, ortalama üretici verileri, Wikipedia

Özel özelliklere ve özel katkı maddelerine sahip filament

Yukarıdaki “standart” filament artık her yerde mevcut ve herkes bunları üretiyor veya satıyor. Rekabette öne çıkabilmek için 3D yazıcı üreticileri her zamankinden daha sofistike malzemeler üretmeye ve bunları müşteri için cazip hale getirmeye yöneliyor.

İpek Kırmızısı Bronz Eryone PLA
Eryone PLA İpek Kırmızısı Bronz / Bakır (ürünü görmek için tıklayın)*.

Aşağıda, bildiğim tüm varyantları listeleyeceğim ve ayrıca size üreticiler ve satıcılar hakkında bazı ipuçları vereceğim.

 • Aydınlık filament
 • İletken filament
 • Ahşap filament (ahşap benzeri malzeme ile karıştırılmamalıdır)
 • Karbon filament
 • Filament temizleme
 • RAL renklerinde filament
 • Metal katkılı filament
 • Parıltılı filament
 • Mermer filament
 • Metalik görünümlü filament

Aydınlık filament

Parlayan filament adından da anlaşılacağı gibi parlar. Bazen de mavi 😉

Çoğu durumda, başlangıç malzemesi PLA'dır, bu da yazdırmayı nispeten kolaylaştırır. Ancak zaman zaman PETG ve ABS'nin Karanlıkta Parlayan versiyonları da mevcuttur. Çok fazla ABS basmadıysanız veya başarılı olamadıysanız, “basması daha kolay” lüminesan filament türlerine de geçmelisiniz.

Bununla birlikte, ışıldayan filamentin ışıldayan parçacıklar nedeniyle aşındırıcı olduğunu ve bu nedenle 3D yazıcınızın nozülünü normal filamentten daha hızlı aşındırdığını unutmayın.


MarkeNameDetails
AmolenGlow Blau[su_button url="https://amzn.to/2Iq5X9a" target="blank" style="flat" background="rgb(71, 164, 71)" color="#ffffff" size="6" wide="yes" center="yes" radius="5" icon_color="#37aecf" text_shadow="0px 0px 0px #000000"]Einkaufen*[/su_button]
AmolenGlow Rot[su_button url="https://amzn.to/36oribs" target="blank" style="flat" background="rgb(71, 164, 71)" color="#ffffff" size="6" wide="yes" center="yes" radius="5" icon_color="#37aecf" text_shadow="0px 0px 0px #000000"]Einkaufen*[/su_button]
GIANTARMLuminous Blau PLA[su_button url="https://amzn.to/3eJ7nIj" target="blank" style="flat" background="rgb(71, 164, 71)" color="#ffffff" size="6" wide="yes" center="yes" radius="5" icon_color="#37aecf" text_shadow="0px 0px 0px #000000"]Einkaufen*[/su_button]
Strong­hero3DGlow Grün Blau Verlauf[su_button url="https://amzn.to/38rgBHL" target="blank" style="flat" background="rgb(71, 164, 71)" color="#ffffff" size="6" wide="yes" center="yes" radius="5" icon_color="#37aecf" text_shadow="0px 0px 0px #000000"]Einkaufen*[/su_button]

Daha fazlasını okuyun:

Aydınlık filament

İletken filament

İletken 3D filament, gerçekten özel bir özelliğe sahip olan özel filamentlere aittir. Elbette iletkenlik, örneğin bakır bir kabloyla aynı değildir.

Bununla birlikte, örneğin çift ekstrüderli bir yazıcı ile bir ev basmak için kullanabilirsiniz ve evin içinde LED aydınlatma için çizgiler basabilirsiniz. Şu anda iletken filamenti yourDroid*, AMOLEN* veya 3dk.berlin‘den temin edebilirsiniz.

Ahşap filament

küçük odun tal aşı ilaveli malzeme yaklaşık olarak 2014/2015'te halihazırda mevcut olan ilk özel filamentler arasındadır. Kural olarak, malzeme kolayca basılabilir ve – çok güzel olan – ahşap gibi zımparalanabilir. Ahşap oranına bağlı olarak, bu etkiyi elde etmek bazen daha iyi bazen de daha kötüdür.

Artık 3D yazıcınız için birçok farklı ahşap türü mevcuttur. Örneğin, bambu da basabilirsiniz.Daha fazlasını okuyun:

Ahşap filament

Karbon filament

Karbondan bahsedildiğinde pek çok kişi dinler. Karbondan yapılmış ayar parçalarının kullanıldığı yarış oyunları veya filmler her zaman büyük övgüler aldığından, bu malzeme kesinlikle büyüleyici olmuştur.

Artık kendinize bazı sabit nesneler de yazdırabilirsiniz. Ancak, iki şeyi aklınızda tutmanız gerekir:

 1. Karbon elyaf, bu elyaf kesintiye uğramadığında en iyi şekilde çalışabilir. Ancak, filamentte tek bir elyaf değil, küçük parçalar bulacaksınız. Elyaf basabilen özel 3D yazıcılar vardır, ancak normal FDM yazıcılar bunu yapamaz. Bu nedenle, lütfen karbon fiberden yapılmış bir bileşenin gerçekte sahip olacağı etkinin aynısını beklemeyin.
 2. Malzeme aşındırıcıdır. Bu, her basınçta nozülünüzün normal filamente göre daha fazla aşınacağı anlamına gelir. Bu nedenle, bu malzemeyi toplu olarak yazdırmadan önce birkaç yedek nozul satın almanız önerilir. Aksi takdirde daha sonra yazıcınızın neden artık bu kadar iyi çalışmadığını merak edeceksiniz.
ICE Filaments Carbon Filament
SUNLU Carbon Filament
Formfutura CarbonFil
Avistron Carbon Filament
ICE FILAMENTS, CARBON Filament, 3D Drucker Filament, 1.75mm, 0.50kg, Amazing Asphalt (Grau)
3D Printer Filament, PLA plus Filament 1.75mm, 3D Printer Filament PLA+ 3D Printer Filament, PLA Filament 1.75mm, 3D Printer Filament PLA (Carbon Fiber Black)
Formfutura CarbonFil - Black - 3D Printer Filament (500g), 1.75mm
Avistron compatible Carbon Filament - Natur - 500 g - 1.75 mm
26,68 EUR
Price not available
29,99 EUR
40,92 EUR
-
ICE Filaments Carbon Filament
ICE FILAMENTS, CARBON Filament, 3D Drucker Filament, 1.75mm, 0.50kg, Amazing Asphalt (Grau)
26,68 EUR
SUNLU Carbon Filament
3D Printer Filament, PLA plus Filament 1.75mm, 3D Printer Filament PLA+ 3D Printer Filament, PLA Filament 1.75mm, 3D Printer Filament PLA (Carbon Fiber Black)
Price not available
-
Formfutura CarbonFil
Formfutura CarbonFil - Black - 3D Printer Filament (500g), 1.75mm
29,99 EUR
Avistron Carbon Filament
Avistron compatible Carbon Filament - Natur - 500 g - 1.75 mm
40,92 EUR

* Stand: 2023-02-28 / Bilder: Amazon API

Filament temizleme

3D Printer takılan ekstrüderin nozülü düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Bu, örneğin özel temizleme filamenti ile mümkündür. Nozul sıcaklığı 150 ila 240 santigrat derece arasında seçilebilir. Sadece bir ekstrüzyon gerçekleştirildiğinden, mevcut olabilecek herhangi bir ısıtma yatağının ısıtılmasına gerek yoktur.

Table could not be displayed.

RAL renklerinde filament

Filamentler sadece standart renklerde değil, aynı zamanda çok sayıda RAL renginde de mevcuttur. PLA filamentlerinin seçimi çok kapsamlıdır. Bu arada, RAL kod numarası, renk bileşimi açısından kendi geliştirdiği 3D baskı filamentlerini çeşitli üreticilerden sipariş etmeyi ve daha sonra istenen miktarda üretmeyi de mümkün kılar. Bu seçenek örneğin 3dk.berlin* tarafından sunulmaktadır.

Metal katkılı filament

Metal konusu ahşap katkılı malzemeye benzer: filamente küçük metal parçacıkları (bakır, demir, vb.) eklenir. Baskı nispeten kolay kabul edilir çünkü çoğunlukla PLA ile karıştırılır, bu da özellikle yeni başlayanlar için uygundur.

Nesneleri yazdırdıktan sonra şunları yapabilirsiniz

 • Eziyet,
 • cila ve
 • yapay olarak yaşlandırılır, bu da bakırda güzel bir yeşil renk oluşturur.

Karbonda olduğu gibi, tutarlı kaliteyi korumak için nozulun düzenli aralıklarla değiştirilmesine özen gösterilmelidir. Eklenen metalin türüne bağlı olarak, malzemenin aşındırıcı davranışı bazen daha belirgin bazen de daha azdır.

ColorFabb Brassfill Messing
ColorFabb Brassfill Filament für 3D Drucker (1,75mm)
Price not available
ColorFabb Brassfill Messing
ColorFabb Brassfill Filament für 3D Drucker (1,75mm)
Price not available

* Stand: 2023-03-01 / Bilder: Amazon API

Parıltılı filament

Bir elmas gibi parlayın…

Parıltılı filament bir süredir ortalıkta dolaşıyor, ancak 2018'in ikinci yarısında Instagram'da giderek daha fazla insan (pssssttt… threedom ‘a abone olun 😉 ) farklı renklerde parıltılı filamentle yaptıkları basılı nesneleri göstermeye başladı.

Üreticinin parıltı efekti için metal veya plastik parçacıklar kullanmasına bağlı olarak, 3D yazıcınızın nozülü daha hızlı veya normal şekilde aşınacaktır.

REDLINE Filament Glitzer PLA Nachtblau
REDLINE Filament Glitzer PLA Eisengrau
REDLINE Filament Glitzer PLA Oxidrot
REDLINE Filament Glitzer PLA Platinsilber
Glitzer Filament PLA 1,75mm für deinen 3D-Drucker - Hartkartonspule - Premium Qualität aus Holland (Nachtblau)
Glitzer PLA Eisengrau - Eisengrau - 1.75-1 kg
Glitzer Filament PLA 1,75mm für deinen 3D-Drucker - Hartkartonspule - Premium Qualität aus Holland (Oxidrot)
Glitzer Filament PLA 1,75mm für deinen 3D-Drucker - Hartkartonspule - Premium Qualität aus Holland (Platinsilber)
29,99 EUR
Price not available
29,99 EUR
Price not available
REDLINE Filament Glitzer PLA Nachtblau
Glitzer Filament PLA 1,75mm für deinen 3D-Drucker - Hartkartonspule - Premium Qualität aus Holland (Nachtblau)
29,99 EUR
REDLINE Filament Glitzer PLA Eisengrau
Glitzer PLA Eisengrau - Eisengrau - 1.75-1 kg
Price not available
REDLINE Filament Glitzer PLA Oxidrot
Glitzer Filament PLA 1,75mm für deinen 3D-Drucker - Hartkartonspule - Premium Qualität aus Holland (Oxidrot)
29,99 EUR
REDLINE Filament Glitzer PLA Platinsilber
Glitzer Filament PLA 1,75mm für deinen 3D-Drucker - Hartkartonspule - Premium Qualität aus Holland (Platinsilber)
Price not available

* Stand: 2023-02-28 / Bilder: Amazon API

Eryone PLA Işıltılı Mor Simli Mor Satın Alın
Eryone PLA Işıltılı Mor Simli Mor (ürün için tıklayın)*

Fillamentum PLA Extrafill Vertigo Starlight ile basılmış aslan kafası (tekme ürüne götürür)*.

Mermer filament

Her zaman kendi heykelinizi veya büstünüzü yaratmayı mı hayal ettiniz? Kendinizi zaten bir 3D model olarak görüyorsanız, tek ihtiyacınız olan doğru malzemedir. Doğru renk olmadan bir heykel nedir ki?

Burada artık nesnelerinizi mermer görünümünde basma olanağına sahipsiniz.

ZIRO PLA Marmor
3DACTIVE PLA Marmor
Uniqstore PLA Marmor
AMOLEN PLA Marmor
ZIRO 3D Drucker Filament PLA 1.75mm Marmor Color 1KG(2.2lbs),Marmor
3DACTIVE 1100g PLA 3D Drucker Filament 1.75 3D-Stift 1,75 mm Marmor Beige
Uniqstore 3D-Drucker PLA Filament, 1.75 mm, 3D-Druckmaterial, 2,2 lbs (1Kg) Spool 3D-Filament für 3D-Drucker, Marmor Farbe PLA weiß
AMOLEN 3D Drucker Filament Marmor Farbe, PLA Filament 1.75mm 225G(0.5lb),+/- 0.03 mm 3D Drucker Materialien, enthält Proben Seide und Bronze Filament.
22,99 EUR
Price not available
Price not available
Price not available
ZIRO PLA Marmor
ZIRO 3D Drucker Filament PLA 1.75mm Marmor Color 1KG(2.2lbs),Marmor
22,99 EUR
3DACTIVE PLA Marmor
3DACTIVE 1100g PLA 3D Drucker Filament 1.75 3D-Stift 1,75 mm Marmor Beige
Price not available
Uniqstore PLA Marmor
Uniqstore 3D-Drucker PLA Filament, 1.75 mm, 3D-Druckmaterial, 2,2 lbs (1Kg) Spool 3D-Filament für 3D-Drucker, Marmor Farbe PLA weiß
Price not available
AMOLEN PLA Marmor
AMOLEN 3D Drucker Filament Marmor Farbe, PLA Filament 1.75mm 225G(0.5lb),+/- 0.03 mm 3D Drucker Materialien, enthält Proben Seide und Bronze Filament.
Price not available

* Stand: 2023-02-28 / Bilder: Amazon API

JANBEX PLA Mermer Filament Satın Alın
Kendi heykelinize mermer efekti ile mi? Bu aslan kafası JANBEX PLA mermer filamenti ile basılmıştır.

Metalik görünümlü filament

Metalik filament metalik bir ışıltıya sahiptir ve basılan nesnenin bir metalden yapıldığı izlenimini verir. Yüksek baskı çözünürlüğü ile katmanlar uzaktan görünmez ve yüzey düzmüş gibi görünür.

Metalik Görünümlü Filament Baskı
Metalik görünümlü filament çok asil bir izlenim bırakıyor ( Motedis'ten Alcia Gold ile basılmıştır*)
Table could not be displayed.

Filament satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Her şeyde olduğu gibi, “ucuza alırsan iki kere alırsın” sözü filament için de geçerlidir. Ancak ucuz derken 15€'luk bir rulo filamentten bahsetmiyorum, daha ziyade bir kilo filamentin bazen 8€'ya kadar düşebildiği eBay ve benzeri sitelerdeki özel tekliflerden bahsediyorum.

Denemek için çok ucuz bir malzeme satın almanın ve işe yararsa mutlu olup her şeyi basmanın hiçbir sakıncası yoktur. Tekrar sipariş verirseniz, işler tamamen farklı görünebilir. Köklü üreticilerde bile bazı partilerde sorunlar yaşanmaktadır.

Dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır

“İyi” filament satın alırken, öncelikle filamentin üzerinde herhangi bir ampirik değer olup olmadığına bakın.

 1. üretici ve
 2. tam malzeme.

Eğer durum buysa, aşağıdaki gibi sorulara cevap arayın

 • “Malzeme hava geçirmez şekilde paketlenmiş mi?”,
 • “Bobin nasıl sarılır?”,
 • “Baskı sırasında bilinen herhangi bir karışıklık var mı?”
 • “Üretici veya bayi sorun çıkması durumunda nasıl tepki veriyor?”
 • “Malzemenin üzerinde üretim tarihi yazıyor mu?” “Filament sevk edilmeden önce ne kadar süre yattı?”

İlk başta bazı sorular oldukça ikincil görünebilir, ancak yıllarca baskı yapmak istiyorsanız/ yapacaksanız, muhtemelen zaman içinde bazı favori üreticileriniz olacaktır. Bu nedenle, ilk etapta baskı ile ilgili birkaç sorun olması iyidir, bu da yanlış paketlemeden kaynaklanabilir.

Ayrıca, olası sorunlarda üreticinin veya bayisinin yanınızda olması da önemlidir. Yukarıda bahsedilen pazarlıklarda durum genellikle böyle değildir. Güvenli tarafta olmak istiyorsanız, üreticinin listesine bir göz atın:

[su_spacer=]

3D Yazıcı Filamenti Distribütörleri ve Üreticileri

[su_spacer=]

Orada, malzemelerini test ettiğim ve sonuçtan veya destekten memnun kaldığım üreticiler/bayiler hakkında öneriler alacaksınız. Daha önce de belirtildiği gibi, bu üreticiler zaman zaman yanlış parti de üretebilmektedir. Ancak bu durumlarda, satın aldığınız ürünü değiştirebilir ya da size yardımcı olabilirler. Değilse, lütfen bana olumsuz deneyiminizi yazın:

İletişim formu

3D yazıcım için hangi filament doğru?

Bu sadece teknik hususlarla ilgilidir.

İstediğiniz malzemenin yazıcınızda işlenip işlenemeyeceğini öğrenmek için aşağıdaki soruları yanıtlamanız gerekecektir:

3D yazıcım sadece üreticinin filamentini mi basabilir?

➡ Örneğin XYZPrinting'in yazıcıları için durum böyledir. Yazıcı, hangi malzemenin yerleştirildiğini bir çip aracılığıyla tanır (mürekkep püskürtmeli yazıcılarda olduğu gibi). Diğer üreticiler, yalnızca belirli bir boyuttaki makaraların sığdığı filament tepsileri kullanır. Bu durumda, diğer malzemelerin kullanımı inşaat tarafından engellenir). Bir 3D yazıcı kitiniz varsa, genellikle herhangi bir üreticiyi kullanabilirsiniz.

3D yazıcımın hangi filament çapına ihtiyacı var?

:ok: Burada iki boyut var, tam olarak üç: 1.75 mm ve 2.85 mm ve 3 mm. Çoğu 3D yazıcı ve kit 1,75 mm filament kullanır. Ancak, bir Ultimaker'ınız varsa, 2,85 mm boyutuna ihtiyacınız olacaktır. “3 mm” ibareli ürünler genellikle 2,85 mm çapa sahiptir. Bu durum kafa karışıklığına neden olabilir, ancak tereddüt etmeden satın alabilirsiniz.

Yazıcımın en yüksek baskı sıcaklığı nedir?

➡ Bu özellik yalnızca PEEK gibi bir malzeme yazdırmak istiyorsanız önemlidir. Bunun için 360°C ila 450°C sıcaklıklar gereklidir. Mevcut makineler 260 °C'ye kadar sıcaklıkları kaldırabiliyor, bu da günümüzde mevcut olan filamentlerin çoğunun basılabileceği anlamına geliyor. Ancak, lütfen malzemeyi sipariş etmeden önce bu sıcaklığa ulaşılıp ulaşılamayacağını kontrol edin. Bunu yapmak için, sadece sıcaklığı artırın ve ulaşılıp ulaşılmadığına bakın.

3D yazıcımın ısıtılabilir bir baskı yatağı var mı?

➡ Maalesef bu sorunun cevabı “hayır” ise ABS, naylon vb. malzemelere baskı yapamazsınız. Ancak, her ürün sayfasında belirli bir filament için ısıtma yatağı gerekip gerekmediğini görebilirsiniz.

Son sorunun cevabı “evet” ise: Isıtma yatağımın maksimum sıcaklığı nedir? ➡ Özellikle kitlerde, burada bazen 100 °C'nin üzerinde çok yüksek sıcaklıklar belirtilmektedir. Ancak buna güvenmemelisiniz. Basınç sıcaklığında olduğu gibi burada da aynı durum geçerlidir: Sesi açın ve sıcaklığa ulaşılıp ulaşılamayacağına bakın. ABS ve ASA gibi malzemeler için yüksek baskı yatağı sıcaklıkları gereklidir.

Filament üretimi nasıl gerçekleşiyor?

Filament, granüllerden veya peletlerden ve boyalardan yapılır. Bu malzemeler önce birbirine karıştırılır ve daha sonra işlenebilmeleri için birkaç saat kurumaları gerekir. Çok hızlı işlenirlerse, malzemenin kalitesi ve bununla birlikte basılı ürünün kalitesi düşer. Kurutma süreleri seçilen malzeme bileşimine bağlı olarak farklılık gösterebilir, ancak üretim aynı modele göre gerçekleşir.

3D Yazıcı Filament Yapımı - Basitleştirilmiş Şekil
Basitleştirilmiş filament üretim şekli

Adım 1: Malzemenin doldurulması

İlk olarak, önceden boya ile karıştırılmış ve kurutulmuş peletler santrifüje doldurulur. Bu santrifüjün ucunda, malzemenin dışarı beslendiği dar bir nozul bulunur.

Adım 2: Sıcak su banyosu

Şimdi zaten filament formunda olan filament, sıcak su banyosundan geçer. Diğer şeylerin yanı sıra bu, malzemenin doğru sıcaklığa getirilmesini sağlar.

Adım 3: Tolerans kontrolü

Burada filament bir tolerans kontrolünden geçer. Üreticinin web sitesinde veya malzemenin ambalajında (+/- 0,05 mm) gibi bilgiler göreceksiniz. Bu değer, filamentin çaptan (1,75 mm / 2,85 mm) maksimum 0,05 mm daha kalın veya daha ince olabileceği anlamına gelir.

Adım 4: Tolerans düzeltmesi ve yenilenmiş kontrol

Burada filament uygun kalınlığa getirilir. Otomatik olarak ölçülür ve sürekli izlenir. Bu şekilde, standarttan sapmalar hemen düzeltilebilir, çünkü malzemenin mukavemeti esas olarak kullanılan çekme kuvvetine bağlıdır.

Sonraki kontrolde tolerans aşılırsa veya yetersiz kalırsa, üretim durdurulur ve bobin bir sonraki adımda daha fazla sarılmaz, ancak boş bir bobinle değiştirilir.

Adım 5: Makaraya sarma

Son olarak, filament makaraya eşit şekilde aktarılır ve ardından hava geçirmez şekilde paketlenir. Artık müşteriye doğru yolculuğuna başlayabilir.

3D Printer filamenti hakkında sıkça sorulan sorular

Artık kompostlanabilir bazı 3D baskı filamentleri var. Bunlar arasında örneğin mısır nişastasından yapılan WillowFlex de bulunmaktadır. Üreticiye göre, bu filament diğer özelliklerinin yanı sıra çok iyi katman yapışması özelliğine sahiptir.

PLA filamentinin üstün özellikleri arasında sadece çok iyi işlenmesi değil, aynı zamanda gıda açısından güvenli olması da yer almaktadır. Bu nedenle, bu malzemeden basılan nesneler gıda ile risksiz bir şekilde temas edebilir. Bazı üreticiler ayrıca gıdalar için de güvenli olan özel filamentler geliştirmiştir. Burada, ürün açıklamalarında ve muhtemelen bobinin dış ambalajında yer alan bilgileri tam olarak okumak önemlidir.

3D yazıcı filamenti genellikle kuru bir yerde saklanmalıdır. Örneğin, yeni başlayan rulolar birkaç paket kuru granül ile birlikte bir folyoya konulabilir ve bu folyolar da kapakla kapatılmış bir kutuda saklanmalıdır. Filament nemlenirse, artık piyasada özel nem gidericiler mevcuttur. Böylece malzemeyi hemen imha etmek zorunda kalmazsınız.

PLA filament şüphesiz yeni başlayanlar için en iyi seçimdir. Çalışması çok kolaydır, ısıtma yatağı ile veya ısıtma yatağı olmadan kullanılabilir ve yukarıda açıkladığım gibi gıda açısından güvenlidir. Bu malzemeden çok sayıda nesne mükemmel bir şekilde basılabilir. Prototip yapımı veya plastik yedek parçaların yeniden üretimi için de çok uygundur.

Filamentler 1,75 ve 3 mm (2,85 mm) kalınlığında mevcuttur. Çoğu standart uygulama için 1,75 mm kalınlığında filament kullanılır. Bununla birlikte, nesneler genel olarak biraz daha güçlü yapılacaksa, 3 mm kalınlığında malzeme kullanmak mantıklıdır. 1,75 mm filamentin avantajları, bu malzemenin daha az itici güç gerektirmesi, daha düşük malzeme kullanımı nedeniyle daha yüksek bir baskı hızının mümkün olması ve daha küçük yüzey nedeniyle daha az sürtünme kayıplarının meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır. Çok ince baskılar için daha küçük nozul boyutları kullanmak da mümkündür. 3 mm kalınlığındaki baskı malzemesinde, tolerans sapmaları 1,75 mm kalınlığındaki malzemede olduğu kadar belirgin değildir.

Hayattaki her şey gibi bu da özneldir ve ölçülü bir şekilde değerlendirilmelidir. Eğer 130€'ya bir 3D yazıcı kiti alırsam, ColorFabb gibi premium bir üreticiden aynı fiyata 5 ruloyu zor alırım. Tabii ki, bu “çok pahalı” gibi görünüyor. Şimdi bir düşünün, her şeyden tasarruf edersem ne gibi sonuçlar bekleyebilirim? Ya 3D baskı sürecimde biraz süreç güvenilirliğine sahip olmak istiyorum – tabii ki filament gibi birçok faktör de rol oynuyor – ya da paradan tasarruf etmek istiyorum. Ne yazık ki ikisini de yapamam.

Temel olarak, 3D yazıcı için malzeme 3D kalem filamentinden farklı değildir. 3D kalemler için filament, çoğu durumda bir paket satın alırken çeşitli renklerin doğrudan mevcut olacağı şekilde bölümlendirilir. Tüm paketlenmiş ürünlerde olduğu gibi, böyle bir paket 3D yazıcı filamentine kıyasla çok daha pahalıdır. 1 kg PLA yaklaşık 20 Avroiken, paketlerin kilogram fiyatı neredeyse 40Avro'dur.

Sorusu olan var mı?

Bu yazıyı okuduktan sonra herhangi bir sorunuz, öneriniz veya yapıcı eleştiriniz varsa lütfen yazın: