Satın alınacak en iyi 3D kalem? – Nelere dikkat edilmelidir?

Bir 3D kalem satın almak istiyorsanız, doğru yere geldiniz. Size 3D kalemler arasında şu anda en çok satanları gösteriyor ve hepsini açıklıyoruz.

3D yazıcı yavaş ama emin adımlarla dünyayı fethediyor. Giderek daha fazla insan ya bir kit, hazır bir yazıcı satın alıyor ya da kendileri bir yazıcı geliştiriyor. Dolayısıyla, 3D baskı kalem leri olarak da bilinen 3D kalemlerin, yazıcıların gölgesinde kendi pazarlarını oluşturmaları ve gün geçtikçe daha popüler hale gelmeleri tesadüf değildir.

Bir 3D kalem satın almak için söylenecek çok şey var:

  • Hızlı ve ucuz giriş
  • Montaj gerektirmez
  • 3D baskı dünyasına başlangıç için idealdir – 3D kalem ile FDM baskıda hız ve sıcaklık arasındaki etkileşimi öğrenirsiniz.
  • Çocuklar için bir hediye olarak çok uygundur (küçük çocuklar için sadece gözetim altında kullanın)

En iyi 3D kalemler

Hangi 3D kalemi satın almalıyım?

Özetle, 3D kalem pazarı henüz çok erken bir aşamada. Almanya'da yeni 3D kalemlerin raflarda yerini almadığı bir gün neredeyse yok. Bunların öncelikle kendi pazarlarını bulmaları ve biz tüketicileri ikna etmeleri gerekiyor.

Ancak bu, satın alabileceğiniz 3D kalemi tam olarak bulmanızı kolaylaştırmaz. Umarız listemiz ve bilgilerimiz karar vermenizi kolaylaştırmıştır.

3D kalem satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Hemen bir 3D kalem satın almadan önce, farklı işlevlere ve olası uygulamalara bir göz atmalısınız. Burada önemli gördüğüm noktaları özetliyor ve bunlara uygun şekilde isimlendiriyorum. Ancak, 3D kaleminizi nasıl kullanacağınız konusunda tamamen farklı bir fikriniz olabilir. Çocuklar söz konusu olduğunda alınması gereken yeni önlemler de vardır.

3D kalemin çalıştırılması ve kontrolü

İlk 3D kalemlerin çok az işlevi varken, günümüz kalemleri giderek daha fazla ayar seçeneğine sahip ve böylece size birçok alanda daha fazla özgürlük sunuyor. Bazı kalemler kademesiz sıcaklık kontrolü sunarken, bazıları da her zaman değiştirilemeyen önceden ayarlanmış sıcaklık noktalarına sahiptir. Bu da, ısı yeterli olmadığı için bazı malzemelerin kullanılamamasına yol açmaktadır. Aynı durum filamentin beslenmesi için de geçerlidir. Bunu kendi “boyama hızınıza” göre ayarlamak mümkündür, aynı zamanda ekstrüde edilen malzemenin kalınlığını da belirlemek mümkündür.

Bu işlevler bir 3D kalemde mevcutsa ve bir ekran aynı zamanda sıcaklığı ve hatta hızı da gösteriyorsa, bu ürünün son teknolojiyi temsil ettiğinden neredeyse emin olabilirsiniz.

Tasarım

Tasarım her şeyden önce ergonomi ve kullanıcının güvenliği ile ilgilidir – yani sizin veya çocuklarınızın… İnce 3D kalemler çocukların elleri için tercih edilir. Ayrıca, hızlı ve güvenli bir şekilde çalışabilmek için kumandaların düzeni de önemlidir. Bu şekilde, sıcak nozüle parmağınızı sokma riski olmadan sezgisel kullanım sağlanabilir. Bu nedenle, koruyucu muhafazadan mümkün olduğunca az çıkıntı yapması ve belki de yanlardan yalıtılmış olması da iyidir.

Malzeme veya filament varyasyonları

Filament, genel olarak 3D baskının önemli bir parçasıdır ve 3D kalemleri kullanırken de önemli bir faktördür. Kaleminiz, farklı malzemeleri kapsayacak şekilde sıcaklığı ayarlamanıza izin vermelidir. ABS‘nin yanı sıra PLA‘nın kullanımıyla da ilgileniyorum. Boya vb. eklemek sıcaklık direncini değiştirir ve bu nedenle bir üretici için 180°C'ye, diğeri için belki 200°C'ye ihtiyacınız olacaktır.

3D kalemlerde 1,75 mm çapında filament kullanılır. Yani bir “3D kalem sanatçısı” olarak planlanan “büyük projeler” için malzeme üreticilerinin normal makaralarını kullanabilirsiniz. Bunları satın almak genellikle 3D kalem üreticilerinin önceden kesilmiş versiyonlarından daha ucuzdur.

Daha düşük sıcaklıkta çalışan kalemler var – bu da onları çocuklar için daha güvenli hale getiriyor – ancak bunlar da özel olarak hazırlanmış filament gerektiriyor. Bu, 3D kalemi ve ayrıca ilgili malzemeyi satın alırken akılda tutulması gereken bir şeydir.

Kullanıcılar için güvenlik özellikleri

Ne kadar çok insan 3D kalem satın alır ve kullanırsa, kullanıcı güvenliği gibi noktalar o kadar önemli hale gelir. Giderek daha fazla üretici ve bayi bunu yavaş yavaş kabul ediyor.

Bu aynı zamanda günümüzde otomatik kapanma veya otomatik filament geri dönüşü olan 3D kalemlerin satın alınmasının giderek daha yaygın hale gelmesinin nedenidir.

Otomatik kapanma fonksiyonu, birkaç dakika boyunca kullanılmadığında kalemin kapanmasını sağlar. Yaklaşık 200°C'lik bir nozul sıcaklığında bu, uzun zamandır beklediğimiz bir işlevdir.

Bir kalemin filament geri dönüşü, filamenti nozülden geri çeker. Bu, filamentin erimesini ve gözetimsiz olarak nozülden dışarı akmasını önler.

Bu iki teknik fonksiyona ek olarak, kullanıcının güvenliğini sağlayan parmak ucu koruması da bulunmaktadır. Bu, parmaklığın daha kısa bir şeklidir ve çoğu durumda silikondan yapılır. Bu, özellikle siz veya çocuklarınız 3D boyama yaparken nozüle hala çok yakınsanız başlangıçta yardımcı olabilir.

Bazı üreticiler 3D baskı kalemi satın alırken 1-2 adet parmak ucu koruması da ekliyor. Yedek bir parmak ucu korumasına ihtiyacınız varsa, aşağıdaki tekliflere göz atın:

* Stand: 2023-03-15 / Bilder: Amazon API

Ahşap filamentler için hangi 3D baskı kalemi uygundur?

Prensip olarak bir kalem, işleme sıcaklığı 3D baskı kalemi tarafından desteklenen tüm malzemeler için uygundur. Ahşap filamentler genellikle PLA bazlıdır ve bu malzeme şu ana kadar burada sunulan tüm kalemler tarafından desteklenmektedir. Bu, bir üretici veya distribütör söz konusu ürünün özellikle ahşap filamentler için üretildiğini iddia ettiğinde dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir.

Elbette aynı durum, kalemlerin diğer özel filamentler için üretildiği varsayıldığında da geçerlidir.

Ancak ne olabilir ve şimdiye kadar ortaya çıkmadı:

Esnek filamentin özellikleri nedeniyle, bazı kalemler bunun için diğerlerinden daha uygun olabilir (malzeme besleme dişlisi nozüle ne kadar yakınsa, 3D boyama bu kalemle o kadar iyi çalışır).

Ahşap 3D kalemimle başka filament kullanabilir miyim?

Ahşap filament, neredeyse tüm 3D yazıcı filament perakendecilerinde ve üreticilerinde PLA'ya dayanmaktadır; bu, burada şimdiye kadar sunulan tüm kalemlerin bu tür ahşap filamenti kullanabileceği anlamına gelir. Bu nedenle, birisi kaleminin özellikle ahşap filament ile iyi çalıştığını iddia ettiğinde dikkatli olmalısınız.

Ve aynı nedenle, bir “ahşap filament 3D kalem” ile en azından diğer PLA bazlı filamentleri kullanabilmelisiniz.

3D kalemimi sadece üreticinin filamenti ile mi kullanmalıyım?

Bazı üreticiler, kalem alıcılarının kasalarına daha sık para koymalarını sağlamak istiyor. Artık kendiniz veya çocuklarınız için 1-2 kalem alıyorsanız, muhtemelen oradan sık sık alışveriş yapmayacaksınız.

Ancak, sadece o üreticiden filament almaya ikna olursanız, hiç bitmeyen bir para kaynağı olursunuz. “Yabancı filament” kullanımı söz konusu olduğunda bazen garanti kaybı da gündeme gelmektedir. Bir 3D kalem artık başlangıçta olduğu kadar pahalı değil ve 50€'luk bir cihazın garantisini gerçekten kaybedecekseniz ama aynı zamanda çok para tasarruf edecekseniz, bu riski tartmalısınız.

3D baskı kalem filamenti genellikle normal filamentten daha pahalıdır. Bir görevle bağlantılı olarak, malzemenin satın alınması elbette daha ucuz olmayacaktır.

Yeni satın aldığım 3D kalemim zaten kullanıldı mı?

Bu soruyu forumlarda veya çevrimiçi mağazalardaki 3D kalem incelemelerinde sık sık okuyoruz. Haklı.

Elbette bu soruya doğrudan bir EVET veya HAYIR ile cevap veremeyiz, ancak ilk kullandığınızda tamamen farklı 3D baskı kalemi filamenti çıksa bile, 3D kaleminizin neden daha önce kullanılmadığını düşündürecek bazı ipuçları vardır:

  • 3D kalemin ambalajı sağlamdır. Tüm mühürler sağlam.
  • Teslimat kapsamı tamamlanmıştır.
  • Verilen filament açılmamıştır.
  • Kablolar belli ki hâlâ orijinal rulo/katlanmış halindeler.

Peki neden 3D baskı kalemimden eski filament çıkıyor?

Günümüzde, örneğin 3D Printer kitleri fabrikada giderek daha fazla test ediliyor. Bu, fonksiyonları kontrol eder ve aynı zamanda örnek bir baskı ile yazıcının en azından üretici ile hala iyi baskı yaptığını gösterir. Elbette sonuçta kimse bir şeyin doğru olup olmadığını kanıtlayamaz, ancak kalite kontrolleri artıyor.

Üreticiler iadeleri ve olumsuz yorumları riske atmak istemezler. Olumsuz yorumlar satışları etkiler ve ne kadar az olursa o kadar iyidir. Aynı nedenle, 3D kalemler artık daha sık test ediliyor. Filament daha sonra ya kanıt olarak kalemde bırakılır ya da dışarı çekilir. Bunu yapmanın en kolay yolu nozulun hala yeterince sıcak olmasıdır. Eğer durum böyle değilse, filamentin ucu nozüle içeriden yapışacaktır.

Dışarı çekildiğinde, evde ilk kez kullanıldığında kesinlikle soru işaretlerine neden olacak iplikler oluşur.

Sonuç: Yeni satın aldığınız 3D kalemde hala malzeme kalıntısı varsa, bu mutlaka iade edilmiş bir kalem satın aldığınız anlamına gelmez.

Marke:

Mobil nutzbar:

Display:

Folgende 3D Stifte passen zu deiner Suche: