3D Kalem – Nedir ki bu?

Bu yazıda 3D kalemler hakkında bilgi edineceksiniz. Size 3D kalemin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve neden bir 3D kalemin hayatımızı zenginleştirebileceğini göstereceğiz. Ayrıca 3D kalemler arasında en çok satanları da tanıyacaksınız.

En iyi 3D kalemler 2023

Neredeyse her gün yeni tedarikçiler ve farklı 3D kalem modelleri ortaya çıkıyor. Bir 3D kalem satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini“3D kalem satın almak – Nelere dikkat etmelisiniz? “

3D kalem nedir?

3D kalem, 3D yazıcı ile sıcak tutkal tabancası arasında bir şeydir. Sıcak tutkal tabancası ile sadece ısıtır ve kullandığınızda hiçbir şeyin damlamamasını umarken, 3D kalem ile sıcaklık ve hız üzerinde neredeyse tam kontrole sahip olursunuz. Bu, çeşitli malzemeler kullanabileceğiniz ve beceri seviyenize bağlı olarak sınırları tam anlamıyla zorlayabileceğiniz anlamına gelir.

Bununla birlikte, birçok üreticinin esnek malzeme ve filamentin ahşap veya diğer özel malzemelerle kullanılmasını önermediğini unutmayın. Nozul nispeten hızlı bir şekilde tıkanabilir ve bir 3D kalemle birçok durumda temizlik mümkündür, ancak tasarım nedeniyle çok eğlenceli değildir.

3D kalem nasıl üretilir?

Bir 3D kalemin en önemli parçaları aşağıdaki resimde açıkça gösterilmiştir:

3D kalem yapısı
İnfografik Sercan Kahraman, CC-BY-SA; Görsel kaynağı: ucgurluk.com

Bir 3D kalemin kullanımı için elektrik gücü gerektiğinden, her 3D kalemin üst ucunda bir güç kablosunun bağlı olduğu bir güç konektörü vardır. Versiyona bağlı olarak bunlar aşağıdaki kablo tipleri olabilir:

  • Güç kaynağı ünitesinin 12 voltun üzerinde besleme yapan kablosu
  • 3D kaleme özel bağlantıya sahip bir USB kablosu. Bu kablolar ilgili 3D kalemler için özel olarak üretildiğinden, onlara iyi bakmalısınız.
  • 3D kalem için mikro USB konektörlü bir USB kablosu. Muhtemelen evinizdeki bir cihazda her gün buna benzer bir kablo kullanıyorsunuz. Bu nedenle, birlikte verilen 3D kalem kablosunda sorun olması durumunda kablo hızlı bir şekilde değiştirilebilir.

Filament için ek parça da 3D kalemin üst ucunda bulunur. 3D kaleminizin malzemeyi kavrayabilmesi için filamentin ucunu düz kesmeniz gerektiğini unutmayın. Neredeyse tüm 3D kalemler 1,75 mm çapında filament kullanır.

Çoğu 3D kalemde, etkinleştirilen modun mevcut durumunu gösteren bir ekran bulunur (ABS/PLA veya sıcaklık 1/2/3 vb.). Bu, 3D kalemlerin kullanımını kolaylaştırır ve böylece kullanım kolaylığını artırır.

Birçok 3D kalemde hız ve sıcaklık için düğmeler de bulunur. Bazıları için sadece önceden tanımlanmış sıcaklık seviyeleri seçilebilir. Bazıları ise sıcaklığı sürekli olarak ayarlama imkanı sunar.

3D kalemin içinde elektronik aksam ve tahrik motoru bulunur. Gösterilen durumda, bu motor bir sonsuz vidayı tahrik etmektedir. Bu sonsuz vida bu nedenle yerleştirilen malzemeyi “tutmalı” ve nozüle doğru itmelidir. Nozul malzeme için çok soğuksa, hiçbir malzeme ekstrüde edilmeyecektir. Nozul daha sıcaksa ve malzemenin erime sıcaklığının altında bir sıcaklığa ulaşmışsa, boyamadan önce beklemelisiniz. Bunun nedeni, malzemenin en iyi ihtimalle biraz ekstrüde edilmesidir. En kötü durumda, nozulu bununla tıkayabilirsiniz.

Neredeyse tüm 3D kalemler küçük bir havalandırma da sunar. Her zaman normal kullanım sırasında sıcak havanın kullanıcıya çarpmayacağı şekilde düzenlenmiştir…,

3D kalem devrimini kim başlattı?

Bu 3Doodler * Bugün mevcut olan 3D baskı kalemlerinin babası olarak kabul edilir. Çoğu zaman olduğu gibi bu fikir de Peter Dilworth ve Maxwell Bogue adlı iki mucidin hayal kırıklığından doğmuştur. Yazıcının bir vardiyayı atladığını gördüklerinde 14 saatlik baskıdan sonra pek mutlu olmadılar. Böylece WobbleWorks şirketini kurdular ve 3Doodler 3D kalemini geliştirmeye başladılar. Girişime yatırım yapmak için bir Kickstarter kampanyası başlattılar ve 30.000 $ hedefle çok kısa bir sürede 2,3 milyon $ topladılar. Bu büyük başarı doğal olarak diğer şirketlerin de bu fikri benimseyerek kendi ürünlerini piyasaya sürmelerini sağladı.

Çocuklar için 3D Baskı Kalemleri
3D baskı kalemleri çocukların gözdesi

3D kalemler ne için kullanılabilir?

3D kalemlerin olası kullanım alanları neredeyse sonsuzdur. Elbette “gerçek” bir 3D yazıcıda olduğu gibi tam modeller bekleyemezsiniz, ancak kalemlerin iddiası bu değil. Sanatsal olarak aktif olmak ve örneğin “3D pencere resimleri” oluşturmak, dekoratif öğeler icat etmek ve uygulamak veya bunları onarım amacıyla ve 3D baskılı nesneleri yapıştırmak için kullanmak istiyorsanız bunları kullanabilirsiniz.

Yaratıcı olun – sanatınız için kalemi kullanın

3D kalemden çıkan tellerle yaratıcılığınızı özgür bırakabilirsiniz. Bir ısıtma yatağına bağlı değilsiniz ve üzerinde kendi nesnenizi oluşturmak için neredeyse her yüzeyi kullanabilirsiniz. Biraz pratik yaparak havada “boyamasını” da sağlayabilirsiniz.

Dekoratif Ürünler – Made By Dir

Evinizi dekore etmeyi seviyorsanız ve ona her zaman kendi dokunuşunuzu katmaya çalışıyorsanız, 3D kalemler kesinlikle sizin için. Örneğin, bunları her türlü dekoratif eşyayı süslemek ve misafirlerin kimin dairesine veya evine girdiğini göstermek için kullanabilirsiniz. Fikirlerinizi düz bir yüzey üzerinde oluşturduktan sonra, onları bir vazo veya benzeri bir şekle uyarlamak için sadece ısıtmanız gerekir.

3D yazıcı ile bağlantılı olarak faydalı bir araç

Bu daha çok benim uygulama alanım. 3D kalemimi çoğunlukla başarısız baskıları onarmak veya iki basılı nesneyi birleştirmek için kullanıyorum. Bir figürün çıktısını aldınız ve bir kolu düştü mü? Sonra 3D kalem yardımıyla tekrar yapıştırın.

Neden 3D yazıcı yerine kalem kullanmalı?

Bir 3D yazıcı yerine mutlaka bir kalem seçmeniz gerektiğini söyleyemem. Ancak henüz bir 3D yazıcınız yoksa yapabileceğiniz şey: bir 3D kalem satın almak ve onunla oynamak. Sadece bir dene. O zaman 3D baskının hala ne kadar zaman aldığını anlayacaksınız. Çünkü oturup 3 saat boyunca bir nesne yaratabiliyorsanız, bir çıktı için kesinlikle 14 saat bekleyebilirsiniz.

Özellikle çocuklar için 3D kalem her zaman çok heyecan vericidir ve onları sevgili teknolojimize kazandırabilir.

Filament 3D kaleme nasıl yerleştirilir?

Burada 3D yazıcıların kendilerinden küçük ama yine de ince bir fark var. Bunların aksine, bir 3D kalem filamentin düz kesilmesini gerektirir. Bunun nedeni, bir 3D kalemin malzeme yönlendirme açısından bir 3D yazıcıdan farklı bir şekilde yapılandırılmış olmasıdır. Düz kesim, filamenti “kavramayı” ve sıcak nozüle (nozül olarak adlandırılan) yönlendirmeyi kolaylaştırır.

Üreticinin yine de bir “eğik adım” beklemesi durumunda, bu da işaretlenecektir. Yukarıda gösterilen veriler güncellenir güncellenmez bu bilgiler de burada yer alacaktır.

3D kalem şablonları

Sadece kendi fikirlerinizi takip etmek istemiyorsanız, hazır 3D kalem şablonlarını ücretsiz veya küçük bir miktar karşılığında indirme imkanı da vardır.

Şablonlar sayfasına gitmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:

3D Kalem Şablonları