3D Yazıcı Şablonları – Ücretsiz 3D Modeller ve STL Kaynakları

Burada size 3D baskı modelleri ve şablonları için ücretsiz ve kısmen ücretli STL kaynaklarını tanıtıyorum ve ayrıca size neyin mümkün olduğunu gösteriyorum ve belki de size bazı iyi fikirler veriyorum.

Tablo biçiminde 3B yazıcı şablonları için kaynaklar

Zamanın yok mu? Ardından STL kaynakları için listemize hızlı ve kolay bir şekilde tıklayın:

#NameTypKostenLink
1thingiverseDatenbankKostenlosKlick
2Cults3DDatenbankKostenlos / €€€Klick
3PrintablesDatenbankKostenlosKlick
4MyMiniFactoryDatenbankKostenlos / €€€Klick
5InstructablesDIY CommunityKostenlosKlick
6Hum3DDatenbank$$$Klick
7YouMagineDatenbankKostenlosKlick
8PARTcommunityDatenbank / CommunityKostenlosKlick
9pinshapeDatenbankKostenlos / €€€Klick
10ShapetizerDatenbankKostenlos / €€€Klick
11threedingDatenbankKostenlos / €€€Klick
12ThangsDatenbankKostenlosKlick
133D WarehouseDatenbankKostenlosKlick
14STL FinderSuch­maschineKostenlos / €€€Klick
15yeggiSuch­maschineKostenlos / €€€Klick
16GrabCADDatenbank / CommunityKostenlos / €€€Klick
17cgtraderDatenbank / CommunityKostenlosKlick
18Free3DDatenbankKostenlos / €€€Klick
19XYZPrinting GalleryDatenbankKostenlosKlick
20redpahDatenbank / CommunityKostenlos / €€€Klick
21turbosquidDatenbankKostenlos / €€€Klick

[su_spacer size=”20″]

Kaynakların detaylarıyla birlikte listelenmesi

[su_spacer size=”20″]

Thingiverse – 3D yazıcı şablonları için en popüler kaynak

thingiverse

Thingiverse muhtemelen hemen hemen her 3D baskı meraklısı tarafından bilinmektedir. Ben de Thingiverse'ü düzenli olarak kullanıyorum ve çok sayıda üye olması nedeniyle her zaman yazdırılacak harika bir şeyler oluyor. Ancak, ara sıra kendi tasarımlarının haklarının thingiverse'ye geçmesini istemeyen tasarımcıların protestolarını görüyoruz. Nihayetinde, kendi tasarımlarınız varsa, tasarımların haklarını Thingiverse'ün arkasındaki şirket olan MakerBot Industries'e devretmek isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir. Bir yandan, muhtemelen çok sayıda indirme yapacaksınız ve diğer yandan, verileri yüklerken acı bir tat alacaksınız. Kararı kendiniz verin, ancak indirmeler için bu site kesinlikle listenin başında yer alıyor.

Cults3D – Tasarımcılar için destek seçeneği sunan Fransız sağlayıcı

cults3d

Cults veya Cults3D, Fransa'dan ücretsiz modellerin yanı sıra ilgili tasarımcılardan satın alınabilecek modeller sunan bir sitedir. Şu anda bu site Fransızca ve İngilizce olarak mevcuttur ve her zaman ziyaret edilmeye değerdir. Allez les prints!

Instructables – 3D Yazıcı Şablonları ve İlham Kaynağı

instructables

Instructables aslında mükemmel bir DIY sitesidir. Artık Autodesk şemsiyesi altında olan bu site son yıllarda muazzam bir şekilde büyüdü. Burada sadece modelleri değil, genellikle güzel 3D baskı ve montaj talimatlarını da bulacaksınız. Ayrıca, yemek tarifleri, mobilya yapımı için talimatlar vb. bulunabilir. Instructables'a katılım çok yüksek, bu yüzden neredeyse her “Instructable” tartışılıyor. Bu yüzden özellikle yeni başlayanlar için açık soruları netleştirmek için uygundur.

MyMiniFactory – Ücretli ve ücretsiz baskı şablonları

MyMiniFactory

MyMiniFactory'de tasarımcılar tarafından tasarlanmış ve test edilmiş 3D modeller bulacaksınız. Genellikle bazı web sitelerinde modeller bulabilirsiniz, ancak “Proof-Of-Concept “in fotoğraflarını bulamazsınız. Böylece kullanıcıdan modellerin basılabilirliğini kanıtlaması istenir. Burada durum böyle değildir ve bu nedenle de acemi dostudur. Seçim nispeten yönetilebilir, ancak Almanca diline ek olarak, ilgili topluluk bilgi edinmenin bir yoludur.

PrusaPrinters – Sadece bir STL kaynağı değil

Prusa Research, 3D baskı segmentinde giderek tam hizmet sağlayıcı haline geliyor. İyi bilinen Orijinal Prusa i3 MK3S ve Prusa Mini yazıcılara ek olarak, artık Prusament adı altında filament de sunuyorlar. Bir süredir baskı şablonları için kendi toplulukları üzerinde çalışıyorlar: PrusaPrinters. Buradaki özellik, bilinen STL dosyalarına ve diğer model formatlarına ek olarak, kullanıcıların kendi kullandıkları Gcode ‘ları da baskı dosyası olarak yükleyebilmeleridir. Burada elbette Prusa yazıcıları ön planda, ancak özellikle yeni başlayanlar için bu dosyalar çok yardımcı olabilir.

PARTcommunity – Uluslararası topluluktan 3D baskı modelleri

PARTcommunity 3D Topluluk

370.000'den fazla kayıtlı kullanıcısı ve yaklaşık 9200 kullanıcı tarafından oluşturulan modeli olan PARTCommunity, radarıma ancak 2018 yılında girdi. Modellerinizi toplulukla paylaşabilir, baskı ayarlarını gönderebilir ve diğer kullanıcılarla ağ kurabilirsiniz. Ağ uluslararasıdır ve size dünyanın her yerinden yenilikçi fikirler sunar. Ayrıca talimatlar gibi önemli PDF dosyalarını değiş tokuş etme seçeneğiniz de vardır. Bu da her şeyi çok canlı bir topluluk haline getiriyor.

Pinshape – Tasarımcılar için Ücretsiz Modeller ve Satış Portalı

pinhape

Neredeyse sahneden kayboluyordu ama Formlabs tarafından son anda kurtarıldı: Pinshape. Pinshape, tasarımcıların modellerini sunabilecekleri bir pazar yeridir. Birkaç dolarlık modeller bulabileceğiniz gibi ücretsiz olanları da bulabilirsiniz. Kurtarmanın ardından Pinshape bir rönesans yaşıyor ve arka planda Formlabs gibi bir şirketle istikrarlı bir zemine oturması gerekiyor.

YouMagine – Çok yürekli bir başka iyi bilinen STL kaynağı

youmagine

MakerBot için Thingiverse neyse, Ultimaker için de YouMagine odur. YM, Thingiverse'den daha küçüktür, ancak yine de ziyaret etmeye değer. Hepsinden önemlisi, hakların devredilmesiyle ilgili sorunlar nedeniyle Thingiverse'e sırtını dönen tasarımcılar burada yeni bir yuva buldu. Burada Ultimaker serisi için çok sayıda model var ve topluluk yeminli bir topluluk. Oraya gidin ve katılın!

Ücretsiz ve ücretli STL dosyaları için Shapetizer

Shapetizer 3D Baskı Şablonları
Shapetizer 3D Baskı Şablonları

Shapetizer, 3D baskı şablonları için bir pazar yeridir ve 2015 yılında kurulmuştur. Son müşteri modelleri doğrudan buradan yazdırabilir ve teslim ettirebilirken, belirli ücretsiz STL dosyalarını indirme seçeneği de vardır. Ya da sadece diğerlerini yayınlamak. Bu doğru. Amazon Prime gibi, 3D modelleri bir kez yazdırmak için buradan “ödünç alabilirsiniz”. Veriler daha sonra internet üzerinden internet özellikli 3D yazıcınıza gönderilir. Tasarımcılar için bu, çalışmalarının kesinlikle iyi bir şekilde korunmasıdır.

büyük miktarda 3B model içeren üç ayaklı bir pazar yeri

üç boyutlu yazıcı şablonları
üç boyutlu yazıcı şablonları

threeding, 3D baskılı modeller için başka bir pazar yeridir. Ücretsiz STL dosyalarının yanı sıra ücretli modeller de burada sunulmaktadır. Henüz kendi 3D yazıcınız yoksa, buradan online olarak bir çıktı siparişi verebilirsiniz; bu çıktı daha sonra evinize teslim edilecektir.

3D şablonlar için 3D Warehouse Sketchups Veritabanı

3D Depo 3D Şablonları
3D Depo 3D Şablonları

Daha önce Sketchup ile çalıştıysanız, 3D Warehouse'u bilirsiniz. Sketchup, 3D yazıcılar için ve ayrıca normal modelleme gibi diğer amaçlar için farklı modellerden oluşan bu büyük veritabanının operatörüdür.

STL Finder – STL dosyaları için bir arama motoru

stfl finder 3D baskı fikirleri
stfl finder 3D baskı fikirleri

STL Finder aynı zamanda STL dosyaları için bir arama motorudur. Arama teriminizi giriyorsunuz ve STL Finder sizin için web'de arama yapıyor. Sonuçlar bazen büyük hacimleri nedeniyle bunaltıcı ve yönetilmesi zor olabilir.

Yeggi – STL kaynağı olarak büyük arama motoru

Bir diğer arama motoru ise Yeggi‘dir. Yeggi 2013'ten beri piyasada ve neredeyse %90'ı ücretsiz 3D baskı şablonları olan 2,2 milyondan fazla STL dosyasına erişiminiz var. Burada gösterilen web sitelerinin çoğu Yeggi aracılığıyla aranabilir, böylece fikrinizi doğrudan indirip indiremeyeceğiniz veya kendiniz tasarlamayı tercih edip etmeyeceğiniz konusunda hızlı bir fikir edinebilirsiniz.

GrabCAD – birçok hizmet sunan büyük bir topluluk

GrabCAD 3D Yazıcı Fikirleri
GrabCAD 3D Yazıcı Fikirleri

GrabCAD kendisini “dünya çapında mühendisler, tasarımcılar, yapımcılar ve STEM öğrencileri için en büyük çevrimiçi topluluk” olarak tanımlıyor. 5 milyonu aşkın üyesiyle bunun aksini kanıtlamak zordur. Bu farklı hedef gruplar nedeniyle, ücretsiz STL dosyalarına ek olarak başka formatlar da bulunabilir. Ayrıca, burada kendi tasarımlarınızı satışa sunmanız veya diğer tasarımcılardan satın almanız da mümkündür. Diğer sitelerde bir şey bulamazsanız, buraya bir göz atmanızı öneririz.

3D modeller konusunda cgtrader topluluğu

cgtrader 3D şablonları STL olarak ücretsiz ve ücretli
cgtrader 3D şablonları STL olarak ücretsiz ve ücretli

cgtrader, 3D yazıcılar için şablonların yanı sıra artırılmış gerçeklik veya sanal gerçeklik uygulamaları için 3D şablonlar bulabileceğiniz büyük bir çevrimiçi topluluktur. Ücretsiz modellerin yanı sıra 3D baskı projeleriniz için ücretli 3D modeller de bulabilirsiniz. Bağlantı: cgtrader

Free3D-Sadece ücretsiz STL dosyaları mevcut değil

3D Yazıcılar için free3D Şablonları
Free3D öncelikle 3D yazıcılar için ücretsiz şablonlar sunar, ancak aynı zamanda premium 3D modeller olarak adlandırılır ve bunlar da ücrete tabidir.

Adı Free3D olsa da, artık kullanım haklarını satın alabileceğiniz ücretli modeller de sunuluyor. Free3D sadece 3D baskı meraklılarını değil, örneğin 3D animasyonlar yapan kişileri de hedefliyor.

3D modeller için XYZPrinting veritabanı

XYZPrinting - Ücretsiz 3D yazıcı modelleri
XYZPrinting – Başka bir 3D yazıcı üreticisi, 3D yazıcı modelleri için topluluk sunuyor

thingiverse ile Makerbot ve youmagine ile Ultimaker'ın yanı sıra, başka bir 3D yazıcı üreticisi 3D şablonlar ve 3D yazıcılar için fikirler için bir veritabanı sunuyor: XYZPrinting. Şu anda “Galeri “de sadece ücretsiz modeller bulunmaktadır. Ancak sistem ücretli modeller için de hazırlanmış görünüyor.

redpah-Kırmızı bir fil birçok 3D model sunuyor

redpah - .STL dosyalarını indir
redpah'ta indirilebilecek ücretsiz ve ücretli .STL dosyaları vardır

redpah, 3D baskı meraklıları ve DIY ile ilgilenen insanlar için bir topluluktur. Kendi dosyalarınızı ücretsiz veya ücretli olarak sunma ve ayrıca diğer tasarımcıların STL dosyalarını indirme olanağına sahipsiniz. Ya da kullanım haklarını elde etmek için.

turbosquid – Ücretli, ancak yüksek kaliteli 3D modeller

Baskı şablonları için diğer tüm kaynaklar istenen sonucu vermediyse ve artık çaresizseniz, turbosquid ‘e bir şans vermelisiniz. Burada profesyoneller kendi modellerini sunuyor. Evet, bunlar için ödeme yapmanız gerekecek, ancak diğer portallarda bulunmayan birçok model bulacaksınız.

3D yazıcı modelleri hakkında makale ve yazılar