Bir bakışta 3D baskı için araçlar ve aksesuarlar

3D Printer gibi teknik cihazlar hata ve komplikasyonlardan arınmış değildir. Bu nedenle, evde her zaman kendi yazıcınız için belirli bir araç ve aksesuar seçkisi bulundurmanız tavsiye edilir. Aşağıda en önemli araç ve aksesuarları listeledik ve bunları size açık bir şekilde sunduk.

Kısaca en önemli gerçekler

  • İster küçük bir olay ister büyük bir sorun olsun: Araçlar ve aksesuarlar 3D baskı hayranları için vazgeçilmezdir
  • Birçok durumda, çeşitli ev eşyaları alışılmadık bir şekilde destek olarak kullanılabilir
  • Uzman ticaret, 3D baskı hayranlarına geniş bir yelpazede uygun araç ve aksesuarlar sunuyor.

3D baskı meraklıları için aksesuarlar ve araçlar

3D Printer için aksesuarlar ve araçlar sayısız çeşitlilikte mevcuttur. Sizin için en önemli aksesuar ve araçları aşağıda listeledik. Bunların hepsi zorunlu değildir. Bununla birlikte, birçok parça yazıcınızla günlük yaşamı çok daha kolay hale getirebilir. Ve evinizde bunlardan bir ya da iki tane olabilir.

3D kalem

3D kalem, 3D baskı dostları için harika bir alettir. Kalemler filament ile doldurulur ve üç boyutlu projeler oluşturmanıza olanak tanır. Klasik bir 3D Printer olduğu gibi, farklı filament renkleri ve çeşitleri arasından da seçim yapabilirsiniz. Bazı kalemlerde klasik ABS veya PLA kullanılırken, daha modern kalemlerde naylon veya polikarbonat kullanılır.

Tel sıyırıcı

Tel sıyırıcıların kullanımı 3D baskıda ve tüm elektronik sektöründe neredeyse vazgeçilmezdir. Bununla, örneğin fanların kablolarını kolayca doğru uzunlukta soyabilir veya daha kalın güç kabloları için kullanabilirsiniz. Kullanımı çocuk oyuncağı: kabloyu takın, uzunluğu ayarlayın ve sıkıca bastırın.

Aseton

Aseton zehirli ve aynı zamanda son derece yanıcı bir sıvıdır. Bununla birlikte, renksiz ajan 3D baskıda çok yönlüdür ve örneğin bir çözücü olarak kullanılır. Mat nesnelere parlaklık vermek için aseton kullanabilirsiniz. Bu amaçla, aseton banyosunun yanı sıra aseton buharı ile işleme de başvurabilirsiniz.

Saklama kutuları

Saklama kutuları çeşitli şekillerde kullanışlıdır. Bir yandan, baskı örneklerinizi güvenli ve emniyetli bir şekilde saklamak için kullanabilirsiniz. Öte yandan, filamentinizi nemden veya diğer dış etkilerden korumak için saklama kutularını kullanabilirsiniz.

Sıkma pensesi

Bir kablo sıyırıcıya benzer şekilde, sıkma aleti tüm 3D Printersahipleri için kullanışlı bir araçtır. Bu pense yardımıyla kabloları kolayca kesebilir, telleri soyabilir veya yalıtımlı ve yalıtımsız konektörleri kıvırabilirsiniz.

Hassas mekanik dosyalar

Modellerinize tam anlamıyla son rötuşları yapmak için hassas mekanik eğeler kullanmalısınız. Bunlarla son süslemeleri yapabilir veya modellerinize ince konturlar ekleyebilirsiniz. En iyi durumda, farklı dosyalar içeren bir dosya seti kullanmalısınız. Örneğin yuvarlak eğe, dairesel eğe, toka eğe, üçgen eğe, yarım yuvarlak eğe, çanak eğe ve konik düz eğe içermelidir.

Kumaş bant

Kumaş bant, tabiri caizse çok yönlü bir üründür ve elektronik sektöründe birçok farklı şekilde kullanılabilir. Koli Bandı veya Zırh Bandı olarak da adlandırılan bu bant, son derece sağlam tutuşuyla bilinir. Bu, örneğin sızdırmazlık, yalıtım veya hızlı onarımlar için uygundur.

Kaba dosyalar

Kaba dosyalar da basılı malzemeyi işlemek için kullanılır. Ancak en iyi durumda, kaba eğelerle ince modeller üzerinde de çalışabilir ve muhtemelen çapak alma işleminden kurtulabilirsiniz. Burada da, farklı türlerde birkaç dosyadan oluşan bir set kullanılması tavsiye edilir.

El çapak temizleyici

Bir el çapak alıcısı, 3D baskıda çok pratik ve aynı zamanda kullanımı kolay bir araçtır. Bu, özellikle Brim gibi filament kalıntılarının giderilmesi için uygundur. Ama aynı zamanda eğrilerin çapaklarını almak için de. Bu tür bir çapak giderici, gerçek baskı işleminden sonra ve basılı nesnelerin son işlenmesi için kullanılır. İnce bir finisaja çok önem veriyorsanız, bir el çapak temizleyicisi olmadan yapamazsınız.

Alyan anahtarı

Muhtemelen evlerinde alyan anahtarı olmayan çok az sayıda 3D Printer vardır. Eğer siz onlardan biri değilseniz, en kısa zamanda bir tane edinmelisiniz. Bu anahtar, ilgili vidaların altıgen kafasına oturur. Bu aynı zamanda 3D baskıdaki en önemli vidalardan biridir. Bu, çok sayıda modele monte edilmiştir. Hayatı kendiniz için gereksiz yere zorlaştırmak istemiyorsanız, bir Alyan anahtarı satın almanız şarttır.

İzopropil

İzopropanol saf bir alkoldür. Bunun bir çözelti olmadığı bilinmesine rağmen, izopropanol gerçekten de bir çözücüdür. Bu, örneğin yüzeylerin temizlenmesi veya reçine ve gresin çıkarılması için kullanılabilir. Eğer reçineli bir yazıcı kullanıyorsanız, baskı sonrasında ürünleriniz izopropanol ile temizlenir.

Kaptontape

Kaptontape veya poliimid yapışkan bant öncelikle baskı yatağına yapışmayı iyileştirmek için tasarlanmıştır. Bu amaçla, yapışkan bant doğrudan baskı yatağına uygulanır ve böylece baskıların daha iyi yapışmasını sağlar. 3D baskıda Kapton bant uzun yıllardır denenmiş ve test edilmiştir ve çok sayıda 3D baskı meraklısı tarafından kullanılmaktadır.

Kedi kumu

Bir bakıma, kedi kumu 3D topluluğunda zaten iyi bilinen bir araçtır. Bu esas olarak filamentleri depolamak için kullanılır. Kedi kumu bulunan bir kutuda bu, nemin filamente etki etmemesini sağlar. Çoğu durumda, kedi kumu önce bir çoraba doldurulur ve ardından filament kutusuna yerleştirilir.

Nozulları temizlemek için piyano ipi

3D Printerbaskı nozullarının er ya da geç temizlenmesi gerekir. İnce nozullar genellikle son derece dardır. Bu nedenle, örneğin piyano telleri temizlik için idealdir. Bunlar kolayca açıklıklara itilebilir ve yeni görevler için tekrar temizlenmelerine hizmet eder. Piyano telleri özellikle hafif tıkanıklıkların temizlenmesi için uygundur. Ve böylece özel temizleme filamentlerine iyi bir alternatiftir.

Lehimleme cihazı

Baskıdan sonra birkaç basılı nesneyi birbirine bağlamak için bir lehimleme cihazı uygun çözüm olabilir. Ancak, tüm malzemelerin bu cihazlara sorunsuz bir şekilde bağlanamayacağı unutulmamalıdır. Örneğin, Dremel ile döner kaynak PLA ve PETG ‘yi birleştirmek için çok daha uygundur.

Maskeler

Kendi sağlığınızı tehlikeye atmamak için, örneğin reçine yazıcıları kullanırken bir solunum cihazı takmanız tavsiye edilir. Tek kullanımlık olarak satın alınabileceği gibi değiştirilebilir bir filtre ile çoklu kullanım için de satın alınabilir. Yeni başlayanlar için tek kullanımlık maskeler genellikle oldukça yeterlidir. Ancak, çok fazla ve yoğun baskı yapıyorsanız, yeniden kullanılabilir bir maske ve değiştirilebilir bir filtre ile tasarruf edebilirsiniz.

İğneler – Nozul ucu için çok ince

İğneler yardımıyla 3D Printer nozülleri kir ve tıkanıklıklardan en iyi şekilde temizlenebilir. Nozul ucu için nazik ve aynı zamanda etkili temizlik sağlayan çok ince iğneler önerilir. Birçok durumda, iğneler set olarak mevcuttur ve farklı çaplardaki nozullar için kullanılabilir. Hoş yan etki: Çoğu durumda, iğneler ısı emicinin bakımı için de uygundur.

Yağ

Yağ, 3D baskıda esas olarak XY eksenlerinin yağlanması için kullanılır. Birçok durumda, yazıcıyla birlikte satın alınan Z ekseni için bir yağ zaten mevcuttur. Bu genellikle düzgün bir ses sağlamak için düzenli aralıklarla uygulanır. Hangi yağın kullanıldığına dikkat etmek önemlidir. Birçok basınçlı fan yatak izi yağları kullanır, ancak bunların belirli bir yapışkan etkisi vardır. 3D baskıda bu kesinlikle gerekli değildir. Alternatif olarak, reçinesiz dikiş makinesi yağı veya yapı marketten alınan hassas mekanik yağı da kullanılabilir.

Cımbız

Cımbız nispeten küçük bir alet olmasına rağmen büyük faydalar sağlar. Birçok durumda, cımbızlar sağlanır ve böylece nozulların temizlenmesi ve bakımı için en uygun şekilde kullanılabilir. Bunları 3D yazıcı yatağını temizlemek veya fazla destek malzemesini çıkarmak için kullanmak da mümkündür.

Raspberry Pi

Raspberry Pi genellikle OctoPrint'in 3D baskı teklifiyle birleştirilir. Bu kombinasyon, kişinin kendi cihazının baskı ayarlarını çok daha esnek bir şekilde yönetmesini mümkün kılar. Baskı süreçlerini hedefli bir şekilde izlemek de mümkündür. Sonuç, genel olarak daha yüksek bir baskı kalitesidir ve aynı zamanda nispeten basit bir kurulumla mümkün olur.

Kazıyıcı

Sorunu zaten biliyor olabilirsiniz: Baskı nesneleri bazen baskı kalıbına o kadar sıkı oturabilir ki, bunları zarar vermeden çıkarmak zor görünebilir. Kazıyıcı veya spatula tam olarak bu amaçlar için kullanılır. Bu ince cihazlarla baskı nesnenizi baskı kalıbından dikkatlice ayırabilir ve böylece her ikisini de hasarsız bir şekilde koruyabilirsiniz.

Yağ

Gres yağının önemini 3D yazıcınız ilk kez rahatsız edici ve yüksek sesler çıkardığında öğreneceksiniz. Bunlar, kelimenin tam anlamıyla yeni bir yağlama için ağlayan bilyalı rulmanlardan geliyor. Burada gres devreye girer ve yüksek viskoziteli bir gres kullanmalısınız.

Tornavida seti

Evinizde farklı boyut ve kafalara sahip bir tornavida seti de bulunmalıdır. Bunlarla örneğin nozulu değiştirebilir veya farklı vidaları gevşetebilir veya sıkabilirsiniz. Eksik olmaması gereken bir araç.

Güvenlik gözlükleri

Özellikle reçineli yazıcı kullanıyorsanız güvenlik gözlükleri şarttır. Basılı ürünler ilk olarak burada izopropanol ile temizlenir. Paçavra ve bezler genellikle köşeleri temizlemek için uygun olmadığından, sprey şişesi kullanmak nadir değildir. Ancak sprey şişesini kullanırken dikkatli olunmalıdır. Göze az miktarda izopropanol kaçması bile zararlı olabilir. Bu nedenle güvenlik gözlükleri güvenlik açısından çok önemlidir.

Altıgen lokma anahtarı

Altıgen lokma anahtarı ile yazıcınızla ilgili tüm küçük ve büyük sorunlara karşı hazırlıklı olursunuz. Bu tür anahtarların birçok cihazla birlikte verildiği doğrudur. Ancak, bunlar her zaman özellikle sağlam ve dayanıklı tasarımlar değildir. Kullanılan kumaş, kullanım sırasında bükülmeyecek kadar sert olmalıdır.

Yan kesiciler

Yan kesici de 3D baskıda çok yönlü bir araçtır. Bu, örneğin filamenti bölmek için kullanılır. Buna ek olarak, yan kesiciler de örneğin destek malzemesini çıkarmak için kullanılır. Bunlar özellikle destek malzemesi ilgili iş parçasına yakın olduğunda yardımcı olur.

Neşter

Bileşenlerinizden destek yapılarını veya Brim çıkarmak için bir neşter kullanabilirsiniz. Neşterler, farklı bıçakları ve kesici kenar geometrilerini kullanabilmeniz gereken bileşenlerin çapaklarını almak için de uygundur. Bu nedenle birçok durumda bir neşter seti satın almak faydalı olacaktır. Ayrıca, bıçakları tek tek bilemek için bir bileme taşının mevcut olduğundan emin olmalısınız. Kural olarak, neşterlerin farklı şekilli bıçakları sayesinde bileşeninizin tüm köşelerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Halı bıçağı / Kesici bıçak

Halı bıçakları veya kesici bıçaklar bir bakıma spatulaya alternatiftir. Bunlarla, örneğin baskı parçasındaki Brim, bileşeninizdeki küçük çapakları veya baskı parçasını baskı yatağından da çıkarabilirsiniz. Ancak özellikle yeni başlayanlara spatula kullanmaları tavsiye edilir. En kötü durumda, keskin kesici bıçaklar baskı yatağını çizebilir. Bununla birlikte, en iyi ihtimalle çapak almak için çeşitli ataşmanlara sahip bir kesici bıçak bulundurmaktan zarar gelmez.

Web kamerası

Birçok baskı tutkunu, makinelerini çalışırken izlemekten özellikle hoşlanıyor. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Birçok baskının tamamlanması uzun zaman alıyor. Sadece istisnai durumlarda tüm baskı sürecini canlı olarak takip etmek mümkündür. Bu durumda çare bir web kamerasıdır. Bununla birlikte, tüm baskı sürecinizi hareket halindeyken takip edebilirsiniz. İşin güzel yanı: her zaman üst düzey bir cihaz olması gerekmiyor. Özellikle hobi amaçlı ve ara sıra yazıcı kullananlar için birçok basit cihaz yeterlidir.

Wifi soketi

Bir wifi soketi, baskı süreçlerini daha iyi izlemek için bu konuda akıllıca bir yardımcı olabilir. Böylece, bağlandıktan sonra WLAN veya hatta mobil cihaz üzerinden kolay kontrol sağlarlar. Ayrıca soketler, örneğin baskı yatağı ve nozülün aşırı ısınması durumunda yazıcının güç kaynağını bağımsız olarak kesebileceği anlamına geliyor. Akıllı cihazlarla Alexa veya benzeri hizmetler aracılığıyla sesli kontrol de mümkündür. Bunlardan bazıları baskı hakkında durum güncellemeleri almak için de kullanılabilir. Sahip olmak güzel – ancak elbette 3D baskıların oluşturulması için bir ön koşul değil.

Pense

Farklı boyutlardaki penseler normalde her evde bulunmalıdır. Özellikle de 3D yazıcı kullanıyorsanız. Pense, ekipmanın köşelerindeki ulaşılması zor somunları tutmanıza veya sabitlemenize büyük ölçüde yardımcı olabilir. Buna ek olarak, pensler örneğin destek malzemesini çıkarmak veya önce “kavramak” için uygundur. Gerekli erişime bağlı olarak, uzun veya kısa dişli pense kullanılması tavsiye edilir.