3D yazıcı karşılaştırması 2023

ucgurluk 3D Yazıcılar Arama Motoru – Alfa Sürümü (Geri bildirim ve dilekler kabul edilir 🙂 )

Üretici firma

Baskı yöntemi

maksimum. Baskı hızı [mm/s]

Basınç sıcaklığı:

Isıtma yatağı sıcaklığı:

Ekstrüder sayısı:

Aşağıdaki 3D yazıcılar aramanızla eşleşiyor:

Neden 3D Printer karşılaştırmalıyım?

Günümüzde, mevcut 3D Printer arasında sizi doğrudan mutlu edecek bir cihaz bulursanız çok şanslısınız demektir. Ne yazık ki, bu giderek zorlaşıyor ve bu nedenle yanlış olanı alma riskiniz gerçekten var ve nispeten yüksek. Bu nedenle bir karşılaştırmanın her zaman uygun olduğunu düşünüyorum.

Threedom sizin için ön filtreleme yapar.

ucgurluk'un 3D Printer karşılaştırması nasıl işliyor?

Sakin ol.

Sadece sol tarafta sizin için önemli olan kategorileri seçin ve filtrelenmiş listenizi alın. Sonucu tekrar sıralayın ve ardından yazıcıyı seçin ve ayrıntı sayfasına bakın veya doğrudan güvendiğimiz 3D baskı mağazasına gidin.

3D yazıcı kategorizasyonu

Aramanızı daha da kolaylaştırmak için bunları önceden kategorize ettim, böylece her kategori için en iyi listeyi doğrudan görebilirsiniz.

Hedef gruba göre

Her hedef grubun 3D Printerseçimi için önemli olan farklı kriterleri vardır.

Tasarım veya süreç gereği

Her 3D baskı işleminin elbette kendi yazıcıları vardır ve her işlemde farklı yazıcı türleri de vardır.

(Özel) fonksiyona göre

Bazı 3D yazıcıların özel işlevleri vardır veya özel bir amaç için tasarlanmıştır.

Bütçeye göre

Artık her bütçeye uygun 3D Printer var.

Uygun bir 3D Printerseçimi için kriterler

Aşağıda, her kullanıcı için farklı şekilde ağırlıklandırılmış bazı kriterler sunuyorum. Çocuklar için bir 3D Printer, bir 3D Printer yazıcı kitinden farklı gereksinimleri karşılamalıdır.

Fiyat/Performans

Fiyat, tüm ürünler için artan mali baskıyla birlikte giderek daha önemli hale geliyor. Bununla birlikte, bu bağlamda kalite veya performans asla gözden kaçırılmamalıdır. 3D baskı henüz mürekkep püskürtmeli veya lazer yazıcılarla 2D baskının olduğu yerde değil. Çok az paraya çok iyi mürekkep püskürtmeli yazıcılar bulabilir ve hemen başlayabilirsiniz, ancak 3D baskı biraz farklıdır. Fiyat düştükçe, bazı ödünleşmeler olacağını varsayabilirsiniz. Bu bir yandan çalışmayı basitleştiren ve tekrarlanabilirliği artıran özellikler söz konusu olabilirken, diğer yandan kalite ile ilgili bileşenleri de etkileyebilir. Mekanik bileşenler için alüminyum yerine plastik kullanılırsa, yazıcının fiyatı düşük olabilir, ancak metal bileşenlere göre er ya da geç aşınmanın başlayacağını da varsayabilirsiniz.

Yüksek baskı kalitesi

Baskı sonucu ya baskının keyfini kaçıracak ya da size ilham verecek ve daha iyi sonuçlar elde etmek için ince ayar yapmaya devam edeceksiniz. Şu anda, 0,1 mm veya 100 mikronluk katman yüksekliği, herhangi bir erimiş biriktirme modelleme(FDM) yazıcısının ulaşması gereken minimum çözünürlüktür. Ancak lütfen çok yüksek çözünürlük vaatlerine aldanmayın. SLA ve DLP gibi süreçlerle gerçekçi olsalar da, özellikle FDM ile ve hobi sektöründe bir noktada fiziksel sona ulaşılır.

Elbette çözünürlük, hava fırçası nozulları gibi yükseltmelerle de artırılabilir, ancak burada “ya olursa” senaryolarından bahsetmiyoruz. Aksi takdirde her yazıcı için tüm senaryoları göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu değer katar mı? Hiç sanmıyorum. Güncellemelerinizi göndermekten çekinmeyin çünkü topluluğumuzun yarattıklarını seviyorum.

Baskı sonuçlarının tekrarlanabilirliği

Bazen ihmal edilen bir nokta: Baskı sonuçlarının tekrarlanabilirliği. Ünitenin stabilitesi de bir rol oynar. Yazıcının harika baskı yapması ancak iyi sonuçlar almak için her seferinde 20 dakikalık kalibrasyona ihtiyaç duyması iyi değildir. Bu, özellikle 500 € altındaki 3D Printeriçin“yarı standart” idi.

Ama zaman değişti. Günümüzde makinenize güvenebilmeniz gerekiyor. Bu nokta tüm eğlencenin tadını kaçırabilir. Bu yüzden bu benim için kişisel olarak çok önemli bir nokta.

Tam zamanlı bir işi ve ucgurluk gibi büyük projeleri olan bir aile babası olarak, artık 20 dakika boyunca cihazla uğraşmayı göze alamıyorum.

“Sadece baskıya başlamak istiyorum” – bu benim sloganım. Bir 3D Printer taşındığı zaman. 3 ay sonra baskıyı başlatmak için sadece ısıtma yatağını temizlemem gerekiyor ve doğrudan eskisi gibi yazdırıyor, evet, o zaman çok çok mutluyum.

Kullanım kolaylığı

Bu arada 3D baskı sektöründe de nihayet bu noktaya gelindi. Sezgisel olarak anlaşılan ve kullanımı kolay menüler, kitlesel pazara geçişi kolaylaştıracak olan şeydir.

Yalnızca yüksek çözünürlüklü ekranları kastetmiyorum, çünkü bugün iyi görünen ancak kullanımı kolay olmayan web siteleri de var. 3D Printeriçin de aynı şey geçerli. Bazılarının arayüzleri harika görünse de yavaş ya da kimsenin anlayamayacağı bir menü yapısına sahip.

Doğal olarak yüksek baskı yatağı yapışması

İlk katman 3D baskıda en önemli olanıdır.

Bu doğru şekilde yapışmazsa, baskı büyük olasılıkla boşa çıkacaktır. Günümüzde mevcut olan 3D Printer birçoğu, örneğin PEI kaplamalı kaplamalı baskı yüzeyleri sunmaktadır. Diğerlerinde baskı yatağı olarak doğrudan camdan başka malzemeler kullanılıyor ve bu da baskı nesnesinin bir baskı işlemi sırasında yapışması olasılığının daha yüksek olmasını sağlıyor.

Hızlı ve kolay kalibrasyon

İster acemi ister profesyonel olsun, hızlı ve kolay bir kalibrasyon olmadan eğlence bir noktada bozulacaktır. 2015'ten kalma eski CTC'm kavaktan yapılmıştı ve düzgün bir şekilde kalibre edilmesi her zaman sonsuza kadar sürüyordu. Şimdi yazıcı bodrumdaki bir Samla kutusunda tamamen demonte halde duruyor. Uzun vadede artık eğlenceli değildi.

Bir yazıcıyı bu şekilde parçalara ayırmak zorunda kalmamak için, satın almadan önce, örneğin yazıcının harika görünümünden vazgeçip, bunun yerine kolay ayarlanabilen bir cihaza sahip olmanın sizin için değerli olup olmadığını dikkatlice düşünmelisiniz.

Ben şahsen bu kritere giderek daha fazla dikkat ediyorum.

Isıtma yatağı mevcut (FDM)

Hayal etmesi zor ama hala varlar: Isıtma yatağı olmayan 3D yazıcılar. Kriterlerin birçoğu kişisel tercihe bağlı olabilir, ancak ben bir ısıtma yatağının varlığını olmazsa olmaz olarak ilan ediyorum.

Neden?

Oldukça basit. Isıtmalı bir yatak olmadan, aslında FDM baskıda sadece PLA basabilirsiniz, çünkü bunun için iyi bir baskı alt tabakası ile ısıtmalı bir yatak gerekli değildir. Isıtma yatağı olmayan bir 3D Printer ile malzeme çeşitliliği açısından kendinizi ciddi şekilde sınırlandırırsınız.

Yedek parçalar mevcut

Evet.

Bu genellikle açık kaynaklı bir 3D Printer ilgili bir sorun değildir, ancak kendi çorbalarını pişirmeyi ve tescilli donanım kullanmayı seven üreticiler de vardır. Üretici, yedek parçaların bulunmasının zorunlu olmayabileceği Asya'da bulunduğu için artık yedek parça yoksa, sorunları kendi başınıza çözmek için çok iyi bir üretici olmanız gerekecektir.

Yumuşak kriter: Yazıcıya özel hayran kitlesi

Bu çok önemli olmamalı….

…yeni başlayan birisiniz ve konuya ısınmak için zamana ihtiyacınız var.

Belirli bir yazıcı hakkında ucgurluk ‘un bile bilmediği özel bir sorunuz varsa ne yaparsınız?

Aynen öyle!