PC/Mac için 3D Tarayıcı Yazılımı

3D Tarama Yazılımı Nedir?

3D tarama yazılımı, 3D tarayıcıların uygulanmasına yönelik dijital çözümleri ifade eder. Tarayıcılar, taranacak nesnenin görüntülerini çeşitli optik ve elektronik sistemler aracılığıyla yakalarken, yazılım elde edilen verileri işleyerek sanal bir 3D model haline getirir ve daha fazla işlem yapılmasını sağlar. 3D tarama yazılımı tüm yaygın işletim sistemleri ve her uygulama için mevcuttur. Yazılımlardan biri endüstri ve tasarım alanındaki profesyonellere yönelikken, diğer yazılım sezgisel kullanılabilirliği sayesinde daha az deneyimli özel kullanıcılar için de uygundur. Aşağıda Windows, MacOS ve Linux için 3D tarama alanındaki en ilginç yazılım çözümlerini sunuyoruz.

Sunum 3D Tarayıcı Yazılımı

Windows için Yazılım

Ücretlendirilebilir

Artec Studio 14

Artec Studio 14, özellikle profesyonel kullanıcılar arasında popüler olan yüksek kaliteli 3D tarama ve müteakip veri işleme yazılımının en son sürümüdür. Yazılımın yeni sürümünün en önemli özelliği, kullanıcıları “ellerinden tutarak” birkaç basit adımda tarama işlemi boyunca yönlendiren akıllı bir özellik olan otomatik pilottur. Artec Studio 14'ün avantajları: En yüksek hassasiyet, tam kontrol ve kullanımda mutlak esneklik. Artec Studio 14, 500 milyon poligona kadar olan veri setlerini, 3D tarama yazılımının 3D modellerin SOLIDWORKS, AutoCAD veya Design X'e aktarımını gerçekleştirdiği kadar güvenilir bir şekilde işler. Taranan yüzeylerin hassas analizi sayesinde siyah, parlak nesnelerin ve hatta saçların 3D taramaları da mümkündür. Elbette yazılım hareket halindeyken, örneğin tabletlerde de kullanılabilir.

Veri:
– İşletim sistemi: Windows
– Fiyat: 800 € / yıl
– Donanım: Kullanım için uygun bir 3D tarayıcı gereklidir.

Ücretsiz

ReconstructMe

ReconstructMe, 2015 yılından bu yana özel kullanıcılar için ücretsiz olarak sunulan Windows için bir 3D tarama yazılımıdır – herhangi bir kısıtlama olmaksızın! Daha önceki ücretsiz sürümler tarama sürecini yapay olarak yavaşlatırken ve taramalara bir filigran eklerken, mevcut sürüm herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanılabilir. ReconstruktMe, görüntüleri derinlik ve RGB sensör kombinasyonlarına dayalı olarak gerçek zamanlı ve yüksek kalitede 3D modellere dönüştürür. ReconstructMe, PrimeSense şirketinin üzerinde çalıştığı tüm cihazları destekler: Microsoft Kinect, 3D Systems Cubify 3D tarayıcılar veya PrimeSense Carmine serisi. Taranan nesnelerin 3D yeniden yapılandırılması, kullanılan bilgisayarın grafik kartı tarafından yapılır. Yani burada performansa ihtiyaç var. ReconstructMe'yi ticari olarak kullanmak isteyenlerin masaya 180 avro koyması gerekiyor. Bir SDK lisansı 600 Euro'dur.

Veri:
– İşletim sistemi: Windows
– Fiyat: Özel kullanıcılar için ücretsiz
– Donanım: Kullanım için uygun bir 3D tarayıcı gereklidir.


MacOS için 3D Tarayıcı Yazılımı

Ücretlendirilebilir

Uygulamanın adı: Skanect Pro 3D Tarama

Skanect Pro 3D-Scan ile nesnelerin, insanların veya odaların tam renkli 3D modelleri oluşturulabilir. Yazılım, ucuz ve verimli bir 3D tarayıcı olarak Microsoft Kinect veya alternatif olarak Asus Xtion Pro Live 3D Sensörünü kullanıyor. Skanect, sadece birkaç dakika içinde gerçek sahnelerden 3D modeller oluşturur. 3D bilgiler saniyede 30 kareye kadar oluşturulur – tarama için gereken tek şey bir dizi referans noktasını yakalamaktır. Skanect, diğerlerinin yanı sıra Blender, Meshlab, Meshmixer veya 3DStudio Max'te daha fazla işlem yapmak için çeşitli dosya formatlarına aktarabilir. Kullanım kolaylığı, 3D baskı için verilerin optimum şekilde hazırlanması ve çok yönlü baskı seçenekleri Skanect'i MacOs işletim sistemleri için en popüler yazılım çözümlerinden biri haline getiriyor. Ayrıca Windows için eşdeğer bir sürüm de vardır

Veri:
– İşletim sistemi: MacOs
– Fiyat: 135 Euro
– Donanım: Kullanım için bir Microsoft Kinect / Asus Xtion Pro Live 3D gereklidir.

Ücretsiz

Uygulamanın adı: Artec ScanApp

Artec ScanApp, MacO'lar için yeni bir uygulama olup, kurum içi tarayıcı EVA aracılığıyla doğrudan Mac üzerinde 3D veri yakalamayı ilk kez mümkün kılmaktadır. Artec ScanApp, nesneleri taramak ve basit, ergonomik kullanıcı arayüzünde işlemek için sezgisel bir yol sunar. Yazılımda, 3D taramalar doğrudan programda birleştirilebilir veya gelişmiş post-processing için Windows PC'lere aktarılabilir. Bir taramanın oluşturulması gerçek zamanlı olarak gözlemlenebilir, doğru 3D tarama için yeni bir renk yönlendirici sunar ve nesnelerin süper gerçekçi bir şekilde işlenmesini sağlar. Bunu başarmak için, 3D görüntünün geometrisi ve dokusu, net bir şekilde tanımlanmış şekiller, doğal renkler ve yüksek çözünürlüklü geometri ile gerçekçi bir şekilde yeniden üretilir.

Veri:
– İşletim sistemi: MacOs
– Fiyat: 10.01.2020 tarihine kadar beta sürümü olarak ücretsiz kullanılabilir
– Donanım: Artec 3D Tarayıcı Eva gerekli

Linux için 3D Tarayıcı Yazılımı

Ücretsiz

Horus

Horus, Python'da geliştirilen platformlar arası bir masaüstü çözümüdür. Horus, tarayıcıyı kontrol etmek için kullanılır, iletişim, kayıt ve verilerin senkronizasyonunun yanı sıra görüntü işleme ve nokta bulutlarının sonraki görselleştirmeleriyle ilgilenir. Horus Linux (Ubuntu) için geliştirilmiş olsa da Windows altında da kullanılabilmektedir. Horus üç çalışma alanına bölünmüştür – kontrol, kalibre, tarama – ve böylece bireysel tarama ve elde edilen verilerin daha fazla işlenmesini sağlar. Sihirbaz ile Horus, kalibrasyon ve tarama sürecini basitleştirmek için adım adım bir kılavuza sahip olmaya devam ediyor. Oluşturulan nokta bulutu Blender veya MeshLab gibi yaygın, ücretsiz programlarla daha fazla işlenebilir.

Veri:
– İşletim sistemi: Linux
– Fiyat: Ücretsiz lisans, dolayısıyla ücretsiz
– Donanım: BQ'nun ilk 3D-DIY tarayıcısı olan Ciclop ile kombinasyonu öneriyoruz.

MakerScanner

MakerScanner, MakerBot veya benzeri “ev yapımı” 3D Printerkullanım için ideal olan açık kaynaklı bir 3D tarama yazılımıdır. MakerScanner ile nesneler, insanlar veya yüzler taranabilir ve Blender veya MeshLab gibi yazılım çözümlerinde daha fazla işlenebilir. MakerScanner, ucuz 3D tarama çözümleri söz konusu olduğunda özellikle ilgi çekicidir. Eğer ± 1 cm tarama hassasiyetiyle yaşayabiliyorsanız, tarama için standart bir web kamerası bile kullanabilirsiniz.

Veri:
– İşletim sistemi: Linux
– Fiyat: Ücretsiz lisans, dolayısıyla ücretsiz
– Donanım: MakerBot veya benzeri bir DIY tarayıcı ile birleştirmenizi öneririz.

Sonuç

3D tarama yazılımı her platform, her ihtiyaç ve her bütçe için mevcuttur. MakerScanner gibi açık kaynak kodlu yazılımlar öncelikle giderek büyüyen kendin yap sahnesini hedeflerken, yıllık 800 Euro ile oldukça pahalı olan Artec Studio 14'ün deneyimli profesyoneller için bir çözüm olduğu açık. Her iki durumda da, platformdan bağımsız olarak taramaların kalitesi artık yüksek ve yazılım çok az eğitimle çalıştırılabiliyor. Her kap için uygun bir kapak: Windows, MacOs ve Linux için çok çeşitli yazılımları özetlemenin iyi bir yolu.